Farklı ülkelerdeki elit güreşçilerin sportif başarıda devamlılıklarının incelenmesi
The investigation continuity of elite wrestlers in different countries in sportive success
  1. Tez No: 523861
  2. Yazar: RAMAZAN GARGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma da Farklı ülkelerdeki elit güreşçilerin sportif başarıda devamlılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma da Altı Ülke; Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Amerika ve İran 2000 ile 2017 yılları arasın da yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde SR – GR stillerinde Kıta (Avrupa, Asya, Amerika), Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarında elde edilen başarılar ve bu başarıların devamlılıkları incelenmiştir. Toplam 364 şampiyona, 11456 madalya ve 2173 sporcu araştırmamıza konu olmuştur. Araştırmamızın evreni Dünya Güreş Birliği'ne United World Wrestling'e (UWW) üye olan ülkelerin tamamı olan 186 ülkedir. Araştırmanın örneklemi ise UWW' ye üye ülkeler içerisinde yer alan Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Amerika ve İran'dır. UWW Database' den veri çekilerek ve veriler frekans ve yüzde değerleri verilerek çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Ülkelerin bu zaman zarfında toplam %100 (f=2173) sporcusundan, %73,2'si (f=1591) sporda devamlılık sağlayamazken, %26,8'i (f=582) sporda devamlılık sağlayabilmişlerdir. Ülkelerin devamlılığı olan ve devamlılığı olmayan sporcularına baktığımızda; Türkiye'nin toplam %100 (f=291) sporcusunun %72,9'u (f=212) devamsız ve %27,1'i (f=79) devamlı sporcudur. Rusya'nın toplamda %100 (f=556) sporcusunun %75,9'u (f=422) devamsız ve %24,1'i (f=134) devamlı sporcudur. Azerbaycan'ın toplam %100 (f=237) sporcusunun %73'ü (f=173) devamsız ve %27'si (f=64) devamlı sporcudur. Gürcistan'ın toplam %100 (f=233) sporcusunun %67,4'ü (f=157) devamsız ve %32,6 (f=76) devamlı sporcudur. ABD'nin toplam %100 (f=346) sporcusunun %73,1'i (f=253) devamsız ve %26,9'u (f=93) devamlı sporcudur. İran'ın toplam %100 (f=510) sporcusunun %73,3'ü (f=374) devamsız ve %26,7'si (f=136) devamlı sporculardan oluştuğu görülmektedir. Devamlılığı olan bir güreşçinin, güreş kariyeri boyunca +5 ile +15 arasında kilogram almasının başarısında olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarında toplam %100 (F=2514) madalya dağıtılmış, altı ülke bu madalyaların %55,8'ini (f=1403), diğer ülkeler ise %44,2'sini (f=1111) aldığı görülmüştür. Çalışmada ele alınan ülkelerin erkek nüfusu ve toplam madalya sayısı kıyaslandığında madalya başına düşen kişi sayısı Gürcistan 3 520, Azerbaycan 8 938, İran 41 563, Rusya 62 968, Türkiye 66 407 ve Amerika 256 526 kişi olduğu tespit edilmiştir. Kıta, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarında 18 yıllık süreçte tüm şampiyona, kategori ve stiller dahilin de 1.Rusya 1058 madalya, 2.İran 980 madalya, 3.Amerika 631 madalya, 4.Türkiye 603 madalya, 5.Azerbaycan 559 madalya ve 6.Gürcistan 539 madalya almıştır. Stillere bakıldığında; Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, ABD ve İran'ın serbest stilde (SR), grekoromen stile (GR) göre daha başarılı olduğu görülürken, Türkiye'nin ise grekoromen stilde (GR) daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Şampiyonalara bakıldığında; Kıta Şampiyonalarında en başarılı ülke İran, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarında ise en başarılı ülkenin Rusya olduğu görülmektedir. Kategorilere bakıldığında; yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde en başarılı ülkenin Rusya olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kavramlar: Güreş, Serbest Stil, Grekoromen Stil, Güreşte Devamlılık, Madalya Sayısı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the continuity of elite wrestlers in sport performance in different countries. In this research, six countries; Turkey, Russia, Azerbaijan, Georgia, USA and Iran between 2000 and 2017, the success achieved in FS – GR styles (continental Europe, Asia, Pan America), World and Olympic Championships and their continuity in the categories of cadet, junior and senior were examined. A total of 364 championships, 11456 medals and 2173 wrestlers have been the subject of our research. The sample of the study is Turkey, Russia, Azerbaijan, Georgia, USA and Iran, which are among the member countries of UWW. The data is analyzed by withdrawing data from UW database and by giving frequency and percentage values. According to the results of the research, a total of %100 (f=2173) athletes of six countries during this time, %73,2 (f=1591) could not provide continuity, %26,8 (f=582) were able to provide continuity in wrestling. Looking at the continuity of athletes in countries; Iran has total %100 (f=510) athletes %26,7 (f=136) continuous, 73,3 (f=374) discontinuous, Russia has total %100 (f=556) athletes %24,1 (f=134) continuous, %75,9 (f=422) discontinuous, USA has total %100 (f=346) athletes %26,9 (f=93) continuous, %73,1 (f=253) discontinuous, Turkey has total %100 (f=291) athletes %27,1 (f=79) continuous, %72,9 (f=212) discontinuous, Georgia has total %100 (f=233) athletes %32,6 (f=76) continuous, %67,4 (f=157) discontinuous, Azerbaijan has total %100 (f=237) athletes %27 (f=64) continuous, %73 (f=173) discontinuous. It was observed that a continuing wrestler had a positive impact on the success of gaining between +5 and +15 kilograms during his wrestling career. In the world and Olympic championships, a total of %100 (f=2514) medals were distributed, six countries received %55,8 (f=1403), while the other countries received %44,2 (f=1111). In the study, it was found that the number of men and the total number of medals per medal was compared to the number of persons per medal in the countries studied, Georgia 3 520, Azerbaijan 8 938, Iran 41 563, Russia 62 968, Turkey 66 407 and America 256 526. In the 18-year period of the continent, the world and the Olympic championships, the entire championship, including the category and styles. 1stRussia 1058 Medal, 2ndIran 980 medals, 3rdAmerica 631 medal, 4thTurkey 603 medals, 5thAzerbaijan 559 medals and 6thGeorgia received 539 medals. Looking at Styles; Russia, Azerbaijan, Georgia, USA and Iran are more successful in the free-style (FS) than the greco-romen style (GR), while Turkey is more successful in the greco-romen style (GR). When we look at the championships, it is seen that Russia is the most successful country in the continental championships, Iran is the most successful country in the world and Olympics. When we look at the categories, it was found that Russia was the most successful country in the categories of cadet, junior and senior. Key Concepts: Wrestling, Free Style, Greco-romen Style, Continuity in Wrestling success, Number of Medals.