Telafer Türkmenlerinin 2014 yılı sonrasında Ankara'ya düzensiz göçü ve karşılaştıkları sosyal sorunlar
The unsteady migration of Talafar Turkmens after 2014 and the social problems they have encountered
  1. Tez No: 598068
  2. Yazar: MERVE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Basit tanımıyla bir yerden başka bir yere gitmek olan göç olgusunun, insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinmektedir. Irak Türkmenleri Irak Devleti kurulduğu günden itibaren yaşadıkları baskı ve zulümler neticesinde sürekli göç etmişlerdir. Son olarak IŞİD (Irak ve Şam İslam Devleti)'in 2014 yılında Telafer şehrini işgal etmesi üzerine Telafer'den on binlerce sivil Türkmen Türkiye'ye göç etmiştir. İlgili çalışma Telafer Türkmenlerinin kitlesel olarak geldikleri son göç olan 2014 yılı ve devamında Türkiye'ye gerçekleşen göçü sonrasındaki sosyal sorunlarını kapsamaktadır. Birinci bölümünde kavramsal olarak göçün ele alındığı çalışmada, göçün teorik çerçevesine yer verilmiş, Türkiye'deki ve dünyadaki düzensiz göçler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Irak Türkmenlerinin göç tarihine ve göç tercihlerine etkili olan olaylara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; düzensiz göçün ve kitlesel sığınmanın hukuksal çerçevesi incelenmiştir. Ayrıca gerçekleşen bu göç sonrasında Türkiye'ye gelen Telafer Türkmenleri ile ilgilenen derneklere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise; Telafer Türkmenleri'nin Türkiye'ye geldikten sonraki yaşam şartları ve eğitim, sağlık, barınma gibi temel haklara ulaşımları incelenmektedir. Bu inceleme için 381 Telafer Türkmeni ile nitel bir yöntem olan alan araştırması yapılarak veri elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Türkmenlerin göç ettikleri ilk dönemlere oranla durumları düzelmiş olmasına rağmen en büyük sosyal sorunlarının hala yoksulluk olduğu tespit edilmiştir. Savaşın erkek nüfusuna negatif etkisinden dolayı Türkiye'ye gelen göçmenlerin büyük kısmının kadın olduğu görülmüş ve kadınların da kültürel anlamda çalışma yaşamına katılmaya sıcak bakmamasından kaynaklı olarak çalışan göçmen sayısının çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların ise çok büyük bir kısmının sigortasız çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır. Göçmen çocukların eğitime erişimi üzerinde yapılan araştırmada ise büyük oranda erişimin sağlandığı tespit edilmiştir. Türkiye'nin göç ve yoksulluk arasındaki korelasyonu daha yakından incelemesi ve yoksullukla mücadelede sosyal politika araçlarına daha çok yer vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that the migration fact, which simply means moving from one place to another, is as old as the human history. Iraqi Turkmens have consistently migrated due to the pressures and persecutions they have experienced since the very day Iraq was established. In the last time, tens of thousands of civilian Turkmens migrated to Turkey from Tal Afar after ISIS (Islamic State of Iraq and Syria) invaded the city in 2014. This study comprehends the year 2014 that was the last mass-migration Tal Afar Turkmens came to Turkey with and their subsequent social problems. In the first part of the study that conceptually deals with migration, the theoretical aspect of migration has been pointed out, and the irregular migrations in Turkey as well as in the world have been discussed. In the second part of the study, the migration history of Iraqi Turkmens and the events that have affected their migration preferences have been pointed out. In the third part of the study, the legal frameworks of irregular migration and mass asylum have been analyzed. Moreover, the associations that have dealt with Tal Afar Turkmens who have come to Turkey after this migration have been mentioned. In the last part of the study, Tal Afar Turkmens' living conditions and their access to fundamental rights such as education, sanitary and accommodation after coming to Turkey have been viewed. The data for this study has been obtained by doing field research with 381 Tal Afar Turkmens, which is a qualitative method. As the result of the study, it has been established that even though their conditions have become comparatively better than they were during the first times Turkmens migrated, their biggest social problem is still poverty. It has been noticed that a big proportion of the immigrants are women due to the negative effect of the war on men and that the number of employed immigrants is quite low because of the fact that women are not desirous of working in terms of their culture. It has also been figured out that most of the ones who work do not have insurance. In the study made on the access of the immigrant children to education, it has been revealed that a great number of access have been provided. Turkey needs to examine the correlation between migration and poverty more deeply and give more place to the tools of social politics in struggle with poverty.