Selçuklularda suç ve ceza (Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçukluları'nda örnek uygulamalar)
Crime and punishment in Seljuk (exemplary implementations in Great Seljuk and Anatolian Seljuk Emrires)
  1. Tez No: 523864
  2. Yazar: NECLA ŞIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez konusu olarak suç ve cezayı seçmemizin sebebi, suç ve ceza tarihinin insanlık tarihi kadar eski olması, ayrıca suç ve cezanın toplum kültürüyle yakından ilişkili olmasıdır. Suç ve ceza, insanların ilk yaşayış şekli olan kabileler halinde yaşam ile birlikte tarihin hukuk literatüründe yerini almış kavramlardır. Disiplinler arası yöntemi benimseyerek oluşturduğumuz çalışmamız giriş ve girişe ek olarak üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde suç ve cezanın dünya tarihi ve Türk tarihi açısından gelişimi ele alınmıştır. Yine bu bölümde, Selçuklu hukuku analiz edilmiştir. Daha sonra Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu'nun suç ve cezaya yönelik hukuki uygulamaları, 'Islaha Yönelik Cezalar', 'Bedene Yönelik Cezalar', ve 'Konularına Göre cezalar' şeklinde bölümlenerek, her bir başlık sırasıyla diğer bölümlere dağıtılmış ve her bir bölümde Büyük ve Anadolu Selçuklu'nun cezaî uygulamaları örneklerle incelenmiştir. Selçuklu hukukunun nasıl oluşturulduğu konusu tartışmalı bir konudur. Bir kısım tarihçiye göre Selçuklu hukukunda İslam tesiri bulunmamaktadır. Diğer kısma göre ise Selçuklu hukukunda İslam tesirini yok saymak, gerçekleri göz ardı etmekten öteye gitmeyecek bir söylemdir. Biz araştırmalarımız neticesinde literatürdeki kaynaklarda Selçuklu'nun hukuk uygulamalarında, İslam ceza hukuku kaidelerine pek az rastladık. Bu bakımdan şu çıkarımı yapmak sanıyoruz doğru olacaktır: Selçuklu hukukunda İslam tesiri olmakla birlikte pratikte daha çok örfi hukuka yer verilmiştir. Ancak Moğol ordusunun Anadolu'da yaptığı tahribattan ötürü literatürde pek kaynağın olmayışı ve de Selçukluların var olduğu zaman diliminde sosyal tarih anlayışı henüz gelişmediğinden devletin halka nasıl cezalar tatbik edildiği bilgisine pek ulaşılamamıştır. Bu nedenle Selçuklu hukukunun kapsamıyla ilgili net bir genelleme yapmak pek mümkün görünmemektedir. Bu sebeple konu, tarihçiler arasında tartışma olarak kalacak gibi görünmektedir. Selçukluların hukuk alanına yönelik tarih literatüründe pek fazla kaynak olmamasına rağmen faydalı olacağını düşündüğümüz derli toplu bir çalışma yaptığımıza inanıyoruz. Yaptığımız bu çalışma, akademik dünyaya katkı sağlamış olduğunda amacımız vasıl olacaktır.
Özet (Çeviri)
The reason for choosing this area is that crime and punishment are as old as human history. Besides, crime and punishment are closely related to the culture of society. Crime and punishment are concepts that have taken place in the history of law literature, along with the life in the form of tribes existence. Our study which we have created by adopting the interdisciplinary method consists of three parts in addition to entrance and entrance. In the introduction part, the development of crime and punishment has been examined in terms of world and Turkish history. Also in this section, Seljuk law has been analyzed. Then, the law enforcement of the Great Seljuks and Anatolian Seljuks against crime and punishment were divided into“Punishment against Reclamation”,“Punishment against Body”, and“Punishments according to the subjects”and each title was distributed to the other chapters in turn, The law enforcement of Anatolian Seljuk has been examined with examples. How the law of Seljuk was created is a controversial issue. According to some historians, there is no Islamic influence in Seljuk law. According to the others, disregarding the influence of Islam in the Seljuk law is a discourse that will not go beyond ignoring the facts. While we were preparing our thesis, we examined the punishment enforcement applied in the main sources of the Seljuk law in terms of examples. As a result of our investigations, we have hardly encountered the directives of Islamic law in the law enforcement applied in Seljuk. Of course, it should not be forgotten that since the understanding of social history wasn't yet developed in the Middle Ages time period when the Seljuks existed, it is not possible to generalize the Seljuk law because the writing of history was shaped within the lives of big men and there is no sufficient information about how the ordinary people were punished in the sources in Seljuk . This issue will remain a controversy among historians because there is not much source in the literature due to the Mongol army's devastation in Anatolia. Our opinion is that Islamic law was also applied in Seljuk law. I believe that we have done a well-rounded study which can be beneficial even though there are not many sources in history literature for the field of Seljuk law. This study we have done will reach its aim when it makes contributions to the academic world.