Düşük akımlı anestezi altında uygulanan elektif trioidektomi operasyonunda baş pozisyonunun karotid arter kan akımına etkileri
The effect of head position in elective thyroidectomy with low flow anesthesia on carotid artery blood flow
- Tez No: 523908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAR ERDİVANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Tiroidektomi ameliyatında boyun bölgesindeki kitleye erişimin kolaylaştırılması için hastanın başı hiperekstansiyona ve hasta da yarı oturur pozisyona getirilmektedir. Başın hiperekstansiyonu veya tiroidin retraksiyonu nedeniyle ana karotid arterlerin basıya maruz kalması olasıdır. Çalışmamızda tiroidektomi yapılan hastalarda başın hiperekstansiyonuna bağlı ana karotid arter kan akımında ve serebral oksijenizasyonda meydana gelebilecek değişiklikleri gözlemlemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yerel Etik Kurulu'nun 09.12.2016 tarih ve 2016/21 karar nolu izni alındıktan sonra, Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından genel anestezi altında elektif koşullarda tiroidektomi cerrahisi planlanan erişkin hastalar çalışmaya alındı. Anestezi indüksiyonu öncesi, sonrası, ve cerrahi pozisyon sonrası Doppler ultrasonografi ile ana karotid arterlerden çap ve akım hızı ölçüldü, eşzamanlı rejyonel serebral oksimetri değerleri kaydedildi. Bulgular: Toplam 104 hasta (yaş aralığı 19 - 76 yıl) çalışmaya alındı. Baş hiperekstansiyona getirilerek cerrahi pozisyon verildikten sonra ana karotid arter çapının azaldığı, akım hızlarında minimal artış, akım hacminde ise her iki faza anlamlı düşüş olduğu gözlendi. Ana karotid arter çapının, tiroid lob hacminin 12 ml'ye ulaşması ile birlikte artmaya başladığı (p = 0.031); buna karşılık tepe sistolik ve diastol sonu akım hızlarında anlamlı değişiklik ancak tiroid lob hacminin 20 ml'ye ulaşması ile birlikte gözlendi (p = 0.024 ve 0.034). Akım hacminin tiroid lob boyutları ile ilişkisi incelendiğinde, lob hacmi 12 ml'ye ulaştığında sistolik fazdaki akım hacminin anlamlı oranda düştüğü, diastolik fazdaki akım hacminin ise anlamlı oranda arttığı gözlendi (p < 0.001). Sonuç: Tiroid lob hacminin 12 ml veya üzeri olması ana karotid arter üzerinde anlamlı basıya neden olmaktadır. Hacim dışında karşılaştırılan parametrelerden yalnızca longitudinal uzunluk bası ile ilişkili bulundu. Karotid arter kan akım hızı ve hacmindeki değişiklerle rejyonel serebral oksijen satürasyonu arasında ilişki saptanmadı. Çalışmaya katılan hastaların hiçbirinde karotid arter stenozu saptanmadı. Bu nedenle, çalışma sonuçları periferik arter hastalığı olan bireylere uyarlanamaz. Tiroid lob basısına bağlı karotid arter kan akımındaki değişiklikler, hemodinamik advers etkiler tedavi edilirken, karotid arter kan akımının ağırlıklı olarak diastolde gerçekleştiği göz önünde bulundurulmalıdır. Tiroid lobunun ekojenitesi, kalsifikasyonu, kontürlerinin karotid arter kan akımına etkilerinin incelendiği ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In thyroid surgery, it is common to hyperextend the head and flex the patient to SemiFowler position. Common carotid artery may become compressed due to hyperextension of the head or surgical retraction of the thyroid. We aimed to investigate the possible changes in common carotid artery blood flow and cerebral oxygenation related to hyperextension of the head in patients scheduled for thyroidectomy. Patients and Methods: Following approval of Recep Tayyip Erdogan University Local Ethics Committee (Date: 09.12.2016, No: 2016/21), all patients scheduled for elective thyroidectomy with general anesthesia were included in the study. Before and after induction of anesthesia, and after surgical positioning, Doppler ultrasonography was used to measure common carotid artery diameter and blood flow, and regional cerebral oxygen saturation were recorded. Results: A total of 104 patients (age between 19 - 76 years) were included in the final analysis. It is found that common carotid artery diameter decreased; peak systolic velocity and enddiastolic velocity minimally incrased; and blood low significantly decreased after positioning of the head. In case of a thyroid lobe volume ≥ 12 ml, common carotid artery diameter increased (p = 0.031); however peak systolic and end-diastolic velocities significantly changed in case of a thyroid lobe volume ≥ 20 ml (p = 0.024 ve 0.034). Analysis of correlation between thyroid lobe volumes and flow showed that in case of a thyroid lobe volume ≥ 12 ml, blood flow during the systolic phase significantly dropped, while blood flow during the diastolic phase significantly increased (p < 0.001). Conclusions: A thyroid lobe volume ≥ 12 ml may cause significant pressure over the common carotid artery. Of the other parameters other than thyroid lobe volume, only longitudinal length of the thyroid lobe was correlated with pressure symptoms. There was no relation between carotid artery blood flow or velocity and regional cerebral oxygen saturation. None of the patients had carotid artery stenosis. Therefore the results of this study cannot be generalized for patients with peripheral artery disease. While treating changes in carotid artery blood flow or hemodynamic adverse events related to thyroid pressure, it should be kept in mind that carotid artery blood flow occurs mainly during diastoly. Further studies are needed to investigate the effects of thyroid lobe exhogeneity, calcification and contour on carotid artery blood flow.