Alternatif dolgu materyallerinin biyouyumluluklarının değerlendirilmesi
Biocompability evalution of alternative restoration materials
  1. Tez No: 523928
  2. Yazar: TÜRKAY KÖLÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ÜLKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kompozit ve amalgam dolgulara alternatif olan rezin modifiye cam iyonomerler, güçlendirilmiş cam iyonomerler, biyoaktif materyaller genellikle derin çürüklerin restorasyonlarında kullanılmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı alternatif dolgu materyallerinin L929 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerinin değerlendirilmesidir. Fuji IX GP Capsule, Fuji II LC Capsule, Equia Forte, Biodentine, Vitrebond, GlassFill ve Activa BioActive Restorative'in üreticinin talimatlarına göre örnekleri standart teflon disklerde hazırlandı. Örnekler, örnek/solüsyon hacmi 91,6mm2/ml olacak şekilde 24 saat kültür ortamında bekletildi. L929 hücreleri 96 kuyucuklu hücre kültür kaplarına alındı ve 24 saat 37C°'de %10 FBS ve %1 penisilin/streptomisin içeren DMEM (Dulbecco's Modified Eagle's Medium) kültür ortamında bekletildi. Elde edilen materyalin seyreltilmemiş ekstraktı ve 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 oranında seyreltilmiş olan ekstraktları hücrelere uygulandı. Kontrol grubunda hücrelere sadece serum içeren kültür ortamı ilave edildi. Hücre canlılığı 24. saatin sonunda XTT (2,3-Bis(2-metoksi-4-nitro-5-sulfofenil)-2H-tetrazolyum) testi ile belirlendi. Kontrol grubunun canlılığı %100 olacak şekilde kabul edildi ve tüm grupların canlılık yüzdesi buna göre belirlendi (n=27). İstatistiksel değerlendirmeler için oneway ANOVA ve post hoc Tukey's HSD testleri kullanıldı. Her bir materyalin L929 hücrelerinin canlılıklarına ve proliferasyonlarına nasıl etki ettiği gerçek zamanlı hücre analizi yöntemi ile 15 dakikada bir empedans ölçümü alınarak izlendi. Elde edilen verilerin analizi RTCA Software 2.0 programı ile gerçekleştirildi. XTT deneyi sonucunda tüm materyallerin seyreltilmemiş konsantrasyonlarının L929 fibroblast hücreleri üzerine sitotoksik etkileri olduğu görüldü (p0,05) ve diğer materyallere göre L929 fibroblast hücreleri üzerine daha az sitotoksik etki göstermişlerdir. Vitrebond ile Glass Fill'in sitotoksisiteleri birbirine benzerdir (p>0,05) ve diğer materyallere göre L929 fibroblast hücreleri üzerine daha fazla sitotoksik etki göstermişlerdir. Gerçek zamanlı hücre analiz deneyi sonuçlarına göre Activa BioActive Restorative'in test edilen tüm konsantrasyon gruplarında hücrelerin 144 saat sonunda canlılığını devam ettirdiği görülmüştür. Fuji II LC Capsule ve Biodentine'in seyreltilmemiş konsantrasyon gruplarında, Glass Fill'in seyreltilmemiş ve 1/2 konsantrasyon gruplarında, Vitrebond'un seyreltilmemiş, 1/2, 1/4, 1/8 konsantrasyon grupları ile Fuji IX GP Capsule'ün seyreltilmemiş, 1/2, 1/4, 1/8 ve 1/16 konsantrasyon gruplarında hücre canlılığının 144. saat sonunda tamamen kaybolduğu görülmüştür. Alternatif restoratif materyallerin biyolojik olarak aktif içerikleri, pulpa hücrelerinin metabolizmasını değiştirebilecek sitotoksik potansiyele sahip olabilir. Bu nedenle özellikle derin kavitelerde materyal seçimine dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Resin-modified glass ionomers, reinforced glass ionomers, bioactive materials, which are composite alternatives, are generally used for restoration of deep caries. The aim of this study was to evaluate the cytotoxic effects of recently developed dental restorative materials on L929 cells. Fuji IX GP Capsule, Fuji II LC Capsule, Equia Forte, Biodentine, Vitrebond, GlassFill and Activa BioActive Restorative material specimens were prepared according to manufacturers' instructions with using standard teflon matrix (2x5mm). Samples were kept in culture medium for 24 hours with a sample surface area/solution volume ratio of 91.6 mm2/ ml. L929 cells were taken into 96-well plates and incubated for 24 hours at 37°C in DMEM (Dulbecco's Modified Eagle's Medium) culture medium with containing 10% FBS and 1% penicillin/streptomycin. The acquired material undiluted extract and 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 of the diluted extracts were applied to the cells. In the control group, only serum-containing culture medium was added to the cells. Cell viability determined by XTT (2,3-Bis (2-methoxy-4-nitro-5-sulfophenyl) -2H-tetrazolium) test at the end of 24 hours. The viability of the control group was accepted to be 100% and the viability of all other groups was determined accordingly. ANOVA and post hoc Tukey's HSD tests were used for statistical evaluations. The effect of each material on the viability and proliferation of L929 cells was monitored by real-time cell analysis method by taking impedance measurement every 15 minutes. The analysis of the obtained data was performed by RTCA Software 2.0 program. As a result of the XTT assay, undiluted concentrations of all materials were found to have cytotoxic effects on L929 fibroblast cells (p 0.05) and showed less cytotoxic effect on L929 fibroblast cells than other materials. The cytotoxicity of Vitrebond and Glass Fill was similar (p> 0.05) and showed more cytotoxic effect on L929 fibroblast cells than other materials. According to the results of the real-time cell analysis experiment, it was observed that the Activa BioActive Restorative maintained the viability of the cells in all tested concentration groups after 144 hours. Fuji II LC Capsule and Biodentine's undiluted concentration groups, Glass Fill's undiluted and 1/2 concentration groups, Vitrebond's undiluted, 1/2, 1/4, 1/8 concentration groups with Fuji IX GP Capsule's undiluted, 1/2, 1/4, 1/8 and 1/16 concentration groups showed that cell viability completely disappeared after 144 hours. Biologically active ingredients of alternative restorative materials may have cytotoxic potential that may alter the metabolism of pulp cells. Therefore, especially in deep cavities material selection should be careful.