Tasarımda görsel anlam ve kültürel çağrışımlar
Visual meaning and cultural associations in design
- Tez No: 524025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tasarım süreci çok eskilere dayanmakta ve hayatın her alanında tasarım olgusu barınmaktadır. Bu tasarımlar kimi zaman alıcısına kolaylık sağlamak adına üretilirken kimi zaman da bir mesaj verme, iletme kaygısıyla meydana getirilmektedir. Tasarımlarda kullanılan biçimler bir anlamı temsil etmekte ve bazı imgelerin yan yana gelmesiyle belli anlamlar ortaya çıkmaktadır. Bu anlamlar bir takım göstergelerin mesaj iletmesiyle anlamlandırılmakta ve zamanla tecrübe edinilen, bilinçaltında yer etmiş olaylar alıcılara iletilmektedir. Gösteren ve gösterilen ile meydana gelen göstergelerde, gösterilenler anlatılan mesajları temsil ederken, gösteren de anlatılan mesajları betimlemektedir. İncelenen tasarımlarda gösteren ve gösterilenler, kültürel değerler ve göstergeler göz önünde bulundurularak incelenmiş ve alıcıya verilmek istenen mesajlar ele alınmıştır. Her kültürün kendisine ait kod anlamlandırmaları ve kod çeşitlilikleri vardır. Bu anlamlandırmalar, toplumların tecrübeleri doğrultusunda ortaya çıkmakta ve tanımlandırılmaktadır. Bu edinilen tecrübeler, yaşam tarzlarının her alanında olduğu gibi tasarımlarına da yön vermektedir. Belirli amaçlar doğrultusunda meydana getirilen tasarımların, alt yapısında bulunan mesajlar okunurken, alıcıların kültürel farklılıkları göz önünde bulundurulmakta ve kültürlerin edindiği tecrübeler önem taşımaktadır. Tasarımlarla kültürel değerler korunabilmekte ya da değer kaybedebilmektedir. Tasarımları meydana getiren tasarımcıların ya da tasarımların ait olduğu ülkelere göre göstergelerin, sembollerin anlamları değişebilmekte ve alıcıya aktardığı mesajlarda da farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bu araştırmada tasarımlarda biçimlerin yan yana gelerek oluşturduğu anlamlar ve bu anlamların insanların kültürel değerleriyle ve göstergeleriyle ilişkileri incelenmiştir. Literatür taramasından yararlanılarak yapılan bu araştırma da bazı tasarımlar ele alınarak kültürel göstergeler incelenmiştir. Nitel verilere dayandırılan bu çalışmada göstergelerin düz ve yan anlamları, semboller ve renklerin kültürel değerlerle ilişkileri incelenmiştir. Tezin sonucunda da farklı kültürlerde aynı göstergelerin kodlarının farklılıklar gösterebildiği ve kültürel değerlerin tasarımları etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design process go a way long back, and it has a place in every aspect of our life. Sometimes these designs are produced in order to provide convenience to the buyer, and sometimes they are brought to the market with an aim of giving a message. The forms used in designs represent meanings and certain meanings come about when some images come side by side. These meanings are conveyed through the transmission of messages by a number of representatives, and the subconscious events that have been acquired over time are transmitted to the receiver. In the signs that signify and that are signified, signs represent the messages that are described, while the signified ones represent the messages that are described. In the designs that have been examined, the signifier and the signified items were examined with respect to cultural values and indicators and the messages intended to be conveyed to the buyer were discussed. Each culture has its own code meanings and code variations. These emerge from the experiences of societies and they also gain meanings in this way. These experiences also guide designs as they are available in every aspect of our lifestyles. While the messages in the sub-structure of the designs created for specific purposes are read, the cultural differences of the buyers are taken into consideration and the experiences of the cultures gain importance. Cultural values can be preserved or lost in designs. Depending on the designers or designs that bring the designs to the market, the symbols may change in meaning and the messages that the designers try to transfer to the buyers may change. In this research, the meanings formed by putting forms side by side in the design process, and the relations between these meanings and the cultural values and indicators of people are examined. In this research, which has a literature review design, some designs and cultural indicators were examined. This study, based on qualitative data, examined the relationship between direct and indirect understandings of symbols along with the cultural values of symbols and colors. The results of the dissertation suggest that the codes of the same indicators in different cultures can show differences and cultural values affect designs.