Dâvûd-i Karsî'nin 'Şerhu'd-Dürri'l-Yetîm' Adlı Eserinin Tahkik ve Değerlendirmesi
Verification and evaluation of Dâvûd-i Kârsî work called Şerhu'd-Dürri'l-Yetîm
- Tez No: 729871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Dâvûd-i Karsî'nin (ö. 1169/1756), Osmanlı Devleti'nin meşhur âlimlerinden İmam Birgivî'nin (ö. 981/1573) tecvîd ilmiyle alakalı yazmış olduğu kısa ama öz bilgileri kapsayan ed-Dürrü'l-yetîm isimli eserine yapmış olduğu şerh'in incelemesi ve tahkîki yapılmıştır. Şerh-hâşiye usûlü eser yazımında önemli yeri olan Dâvûd-u Karsî'nin bu şerhi yazmasındaki maksadın, risâlenin çok kısa olmasından dolayı yaptığı kanaatinden yola çıkılarak bu eser incelenmiş ve tahkîk edilmiştir. Bu tahkîk ve inceleme esnasında tercih usûlü kullanılarak araştırma neticesinde şu an mevcut bulunan üç adet yazma eser nüshasına ulaşılmış olup ve bunlardan bir tanesinin esas alınıp diğer iki nüsha ile karşılaştırılması yapılmıştır. Birbirlerindeki eksik veya fazla olan kelimeler ise dipnotta belirterek incelenmiştir. Çalışma, bir giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı, önemi, takip edilen yöntem ve kaynaklarına değinilmiştir. Birinci ana bölümde Dâvûd-i Karsî'nin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci ana bölümde eserin içerdiği konular klasik temel kaynaklardan araştırılarak ele alınmış ve devamında müellifin görüşlerine değinilmiştir. Üçüncü ana bölümde şerhin yazma eser nüshalarının tanıtımı yapılıp, tahkîkli metnine yer verilirken; sonuç kısmında ise eserin içerdiği genel konular hakkında değerlendirme yapılarak çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ed-Dürrü'l-yetîm, which includes brief but concise information written by Dāwud Qārṣy (d. 1169/1756), one of the famous scholars of the Ottoman Empire, Imām al-Birkiwy (d. 981/1573) about the science of tajwîd. The analysis and analysis of the commentary he made on his work named Based on the opinion that Dāwud Qārṣy, who has an important place in the writing of the commentary method, the purpose of writing this commentary is because the treatise is too short, this work has been examined and verified. During this investigation and examination, using the preferred method, three existing manuscript copies were reached as a result of the research, and one of them was compared with the other two copies. Missing or excess words in each other were examined by specifying in the footnote.. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, the subject, purpose, importance, methods and sources of the study are mentioned. In the first main part, the life and works of Dāwud Qārṣy are discussed. In the second main part, the subjects of the work are studied by researching from classical basic sources, and then the views of the author are mentioned. In the third main section, the manuscript copies of the commentary were introduced and the verified text was included. In the conclusion part, the study was concluded by evaluating the general subjects of the work.