Capitalizing on the Cold War: Turkey, Greece and the Cyprus problem, 1963-1974
Soğuk Savaş'tan faydalanmak: Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs meselesi, 1963-1974
- Tez No: 524107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Soğuk Savaş yalnızca iki kutuplu dünyada süper güç mücadelesini değil aynı zamanda nispeten küçük ve güçsüz devletlerin yararlanabileceği bir çevreyi de beraberinde getirmiştir. Bu tez 1963-1974 yılları arasında Türkiye ve Yunanistan'ın Soğuk Savaş atmosferinde süper güçleri hesaba katarak geliştirdikleri Kıbrıs politikalarını inceliyor. Bu iki devlet kendi çıkarları doğrultusunda süper güçlerden ne derece faydalanmaya çalışmışlar ve ne kadar başarılı olmuşlar, bunun cevabını aradık. Elde edilen bulgular ışığında gerek Türkiye'nin gerekse Yunanistan'ın üç ana krizin (1964, 1967, 1974) gerçekleştiği söz konusu süreçte büyük güçleri olabildiğince yanlarına çekmeye çalıştıkları, bu doğrultuda Soğuk Savaş'tan ve özellikle de detanttan fazlaca yararlandıkları görülmektedir. Bir diğer ifadeyle, iki kutuplu dünyanın liderlerinin özellikle kendi aralarındaki tansiyonu düşürme çabası içine girdiği bir süreçte NATO müttefikleri olan Türkiye ve Yunanistan gerekli gördükleri ölçüde SSCB ile dirsek temasına geçmiş ve Sovyetler bu iki ülke için ABD'den bekledikleri desteği alamadıklarında başvuracakları göz ardı edilemez bir seçenek olmuştur. Coğrafi konumu itibariyle büyük öneme sahip Kıbrıs, süper güçlerin de ilgisini çekmiş ve onlar da kendi çıkarları doğrultusunda Türkiye veya Yunanistan'ın yanında yer almaktan çekinmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Cold War brought about not only a superpower rivalry in a bipolar world but also an environment from which relatively small and weak states could benefit. Taking into account the very existence and significance of the superpowers in the Cold War atmosphere, this thesis examines the Cyprus policies of Turkey and Greece between the years 1963-1974. I have sought to answer to what degree these two states have struggled to exploit the superpowers, namely the US and the USSR, in their own interests, and how successful they have been. In the light of the findings obtained, it has been seen that both Turkey and Greece did their best to win the superpowers over during all of the major crises (1964, 1967, and 1974), and accordingly, managed from time to time to capitalize on the cold war, in particular détente. That is to say, in a period when the superpowers went into the effort of de-escalating tension, especially between themselves, the two NATO allies, Turkey and Greece, began to rub shoulders with the USSR when necessary, and the Soviets remained an unignorable option for these two countries as long as the US did not meet their expectations. Crucial primarily due to its geographical location, Cyprus attracted the attention of the US and USSR as well, and the superpowers did not hesitate to side with any of the parties in accordance with their regional interests.