Elit güreşçiler ile farklı branşlardaki sporcuların başarı motivasyonunun incelenmesi
Investigation of successful motivation of sports in different brands with elite wrestlers
- Tez No: 524118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, milli takımlarda görev alan sporcuların başarı motivasyon düzeylerinin bazı demografik faktörlere göre incelenmesidir. Araştırmaya, milli sporcu olan 136 güreşçi, 35 atlet, 27 halterci ve 28 Taekwondocu olmak üzere toplam 226 sporcu katılmıştır. Araştırmada, araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Willis (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından yapılan“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; katılımcıların demografik özelliklerine göre, spora özgü başarı motivasyonu düzeyleri arasındaki farklılıkları incelemek amacıyla t-Testi ve ANOVA; değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için ise Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the motivation levels of some athletes who are assigned in national teams, according to some demographic factors. A total of 226 athletes including; 136 wrestlers, 35 runners, 27 weightlifters and 28 Taekwondo players were included in the study. The mentioned“Personal Information Form”which developed by the researchers in this research, uses the“Sports-Specific Success Motivation Scale”. This Scale' developed by Willis (1982) and adapted to Turkish by Tiryaki and Gödelek (1997). In the analysis of data; According to the demographic characteristics of the participants, t-Test and ANOVA has been used to messure the different levels of motivation and Pearson Correlation test was used to investigate the relationships between these variables. TUKEY test was also used to determine the differences between the subject groups.