Lokal ileri meme kanserinde metastatik lenf nodu oranının prognostik önemi
The prognostic value of LYMPh node ratio in localy advanced breast cancer
  1. Tez No: 524145
  2. Yazar: SAMİ BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR SAYDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en çok tanı konulan kanserdir ve kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sırada gelmektedir. Aksiller lenf nodu tutulumu en önemli klinik prognostik faktörlerden olmasının yanında tutulan aksiller lenf nodu sayısı hastanın tedavisine şekil veren en önemli belirteçlerdendir. AJCC sınıflandırma sistemine göre ;1-3 lenf nodu tutulumu N1, 4-9 lenf nodu tutulumu N2, 10 ve üzeri lenf nodu tutulumu N3 olarak sınıflandırılmaktadır. TNM evresine göre çıkarılan toplam lenf nodu sayısı evreleme sisteminde yer almamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmaların da gösterdiği üzere çıkarılan toplam lenf nodu sayısıda evreleme sistemine dahil edilmesi gerekliliği düşünülmektedir. Bu yüzden lenf nodu oranı yeni prognostik faktör olarak düşünülmektedir. Lenf nodu oranı da metastatik lenf nodu sayısının çıkarılan toplam lenf nodu sayısına bölünmesiyle oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı hastalıksız yaşam süresini değerlendirmede lenf nodu oranının TNM evreleme sistemin N bölümüyle karşılaştırıldığında prognostik olarak daha anlamlı olduğudur. Bu çalışmada merkezimizde ( 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Meme Endokrin Birimi ) referans merkez olarak 2006-2016 yılları arasında lokal ileri evre meme kanseri nedeniyle opere edilen neoadjuvan tedavi almayan 348 hasta değerlendirilmiş olup metastatik lenf nod oranının toplam lenf nodu sayısına oranının TNM evrelemesinden hastalığın prognozu açısından daha önemli bilgiler vereceği desteklemektedir. Meme kanseri, lenf nod oranı, prognostik faktör, hastalıksız sağ kalım
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequently diagnosed malignancy, accounting for over a million cases each year. It is also the leading cause of cancer death in women World wide. Most important prognostic factor in breast cancer is axillary lymmph nodes status that the number of involved nodes has been incorporated into routine clinical decision making. Committee on Cancer (AJCC) staging system, patients with different positive ALNS have been classified as various pN disease ( pN0: zero positive node, pN1: 1–3 positive nodes, pN2: 4-9 positive nodes and pN3: ≥ 10. Recently, however, a few studies have suggested that, not only the number of postive nodes but also the total number of lymph nodes removed should be taken into consideration. Therefore, a new prognostic factor of lymph node ratio (LNR), which was defined as the ratio of the number of positive to total removed lymph nodes. The purpose of our study was to investigate whether the lymph node ratio (LNR) is a better prognostic factor in predicting disease-free survival (DFS) for breast cancer patients as compared with pN staging. The analysis was based on 348 breast cancer patients who had underwent axillary lymph node dissection between 2006 and 2016 in 9 Eylul University Departmant of General Surgery. Breast cancer, lenf nod ratio, prognostic factors, dissease free survival