Hemşirelerde fibromiyalji sendromu prevalansı
Prevalance of fibromyalgia in nurses
  1. Tez No: 524155
  2. Yazar: HATİCE MERVE GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışmakta olan 20-60 yaş arası 227 gönüllü hemşire dahil edildi. Hemşirelerin demografik verileri alındıktan sonra her bir hemşireye fibromiyalji sendromu(FMS) tanısı için Amerikan Romatoloji Koleji(ACR) 1990 ve 2013 tanı kriterleri uygulandı. Hassas nokta muayenesi algometre yardımıyla yapıldı. Üç aydan uzun süreli kronik ağrısı olan hemşirelere Fibromiyalji hızlı tarama testi(FIRST) yapıldı. Her bir hemşirenin uyku kalitesini araştırmak için Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulandı. Bulgular: 227 hemşireden 61'i (% 26.9) 1990 kriterlerine göre, 35'i (% 15.4) 2013 kriterlerine göre FMS tanısı aldı. Üç aydan uzun süredir kronik ağrısı olan 125 hemşireden 57'si (% 45.6) FIRST'e göre FMS tanısı aldı. Bu hemşirelerin çalışmaya alınan tüm hemşirelere oranı %25.1 idi. 24 hemşire (%10,6) her üç kriterden de hastalık tanısı almıştı.
Özet (Çeviri)
Material and Methods: The study included 227 volunteer nurses aged 20-60 years who were working at Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital. After the demographic data of the nurses were obtained, the American Rheumatology College (ACR) 1990 and 2013 diagnostic criteria were applied to each nurse for the diagnosis of fibromyalgia syndrome (FMS). Sensitive point examination was performed with the help of an algometer. FIRST (Fibromyalgia rapid screening tool) was performed to nurses with chronic pain for more than three months. The Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was applied to investigate the sleep quality of each nurse. Results: According to the criteria of 1990, 35 of the 227 nurses (26.9%) were diagnosed as FMS according to the criteria of 2013 (15.4%). Of the 125 nurses with chronic pain for more than three months, 57 (45.6%) were diagnosed with FMS according to FIRST.The ratio of nurses who were diagnosed according to FIRST was 25.1%. 24 nurses were diagnosed with all three criteria(%10.6).