Tibia kırıklarının eksternal fiksatör tespitinin malzeme ve geometri unsurları yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of tibia fractures by external fixation in terms of materials and geometry elements
  1. Tez No: 524221
  2. Yazar: HÜSEYİN FURKAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilgisayar destekli uygulamalar son dönemde cerrahi öncesi planlama ve detaylandırma amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sistemler temel olarak, 3B tarama verilerinin ya da radyoloji görüntülerinin yazılımlar yardımıyla işlenmesi sonrasında elde edilen modelin uygulamaları ile işlev bulmaktadır. Bu amaç ve yöntemler ile teşhis-tedavi planlamasının yapılması, mevcut uygulamaların geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda bu tarz çalışma ve uygulamalar, kemik/yumuşak doku yapılarının anatomik olarak yük taşıma uygunluklarını hesaplamak içinde uygun yöntemlerdir. Sonlu elemanlar yöntemi de bu tip bir uygulama ara yüzü olup, son yıllardaki yazılımların çözüm konusunda gösterdiği doğru sonuçlar nedeniyle ortopedi ve mekanik alanında sıklıkla tercih edilmektedir. Ortopedi alanında, kol ve bacak kırıklarının tedavisinde harici tespit sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Hâlihazırda bulunan veya temin edilebilen harici tespit elemanlarının hepsi kendine has kullanım alanlarına sahiptir. Bu sebeple karakteristik tür ve kısıtlamalara sahiptirler. Bu çalışmada alt ekstremite kemiklerinden tibia'nın harici tespit sistemleri ile kırık tespiti sonrasındaki yük taşıma miktarı farklı geometri ve malzemeye sahip tespit sistemleri için değerlendirilecektir. Böylelikle harici tespit sistemlerine bir kıyaslama ile öneriler sunulmuş olmaktadır. Buna ek olarak, değişik boyutlarda kurgulanabilen yeni bir harici tespit sistemi ve bu sistemin geometrik modeli de elde edilmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Computer aided applications are frequently used for pre-surgery planning and detailing. These systems basically function by observing the model obtained after the processing of the 3D scan data by the software with the help of the radiology images. These aims and methods are being used increasingly in order to make diagnosis-treatment planning, to be improved and to be taken into the practice of the surgeon. At the same time, such studies and applications are suitable methods for calculating the anatomically load bearing suitability of bone / soft tissue structures. The finite element method is also an application interface of this type and it is frequently preferred in the field of orthopedics and mechanics due to the solution accuracy of software in recent years. In the field of orthopedics, external fixation systems are widely used in the treatment of arm and leg fractures. Existing fasteners that are available or available have different types and restrictions in their area. In this study, the external fixation systems of the tibia from the lower extremity bones and the load carrying capacity after fracture detection will be evaluated for detection systems with different geometries and materials. In this way, a comparison with the external detection systems is presented. In addition, a new external detection system that can be constructed in different sizes and the geometric model of this system is obtained.