Turkey and Argentina: A comparative study on industrial policies in the post- 2001 financial crisis period
Türkiye ve Arjantin: 2001 ekonomik kriz sonrası dönemi, sanayi politikaları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 524288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, 2001 ekonomik krizi sonrası Arjantin ve Türkiye' de uygulanan sanayi politikaları karşılaştırmalı açıdan incelenmiştir. Bu çalışma, iki ülkenin sanayi politikalarını popülist (halkçı) ekonomik ajanda açısından tartışmaktadır. Hususi olarak iki ülkenin dış ticaret politikaları, yatırım teşvikleri, sektörsel politikaları ve özelleştirme girişimleri ele alınmıştır. Bu nicel bir çalışma olsa da, betimsel istatistik, makro ekonomik ölçütler ve değişen sanayi politikalarına yön veren tercihler kullanılmıştır. Sonuç olarak, Arjantin, devlet öncülüğünde seçici sanayi politikaları uygularken, Türkiye serbest piyasa ekonomisinden yana olan yatay sanayi politikaları uygulamıştır. İki ülke bu politikaları takip ederken, Arjantin çok sınıflı popülist koalisyon, Türkiye tek sınıflı bir popülist koalisyon kurmuştur denebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the industrial policies of Argentina and Turkey in the post2001 crisis are analyzed from a comparative perspective. The study discusses both countries' industrial policies through the prism of populist economic agendas. In particular, the study investigates foreign trade policies, investment incentives, sectoral policies and privatization attempts in Argentina and Turkey. Within the scope of this research, comparative method was used. Although it was a qualitative study, descriptive statistics, macroeconomic parameters and shifts on industrial policy preferences were addressed. As a consequence, this study found that Argentina followed selective industrial policy by state led development while Turkey pursued horizontal industrial policy in accordance with a liberal agenda. When both pursued those policies, it might be said that Argentina had a multi class populist alliance, as Turkey mostly followed one or single class populist cooperation.