Mallampati skoru ile farklı somatotiplerin antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mallampati score and anthropometric measurements of different somatotypes
  1. Tez No: 524318
  2. Yazar: ŞEYMA TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Modifiye Mallampati skoru (MMS) ile farklı somatotiplerin mallampati skoruna etki eden antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metot: Amerikan Anesteziyoloji Topluluğu (ASA) fiziksel sınıflamasına göre grup 1-2 olan, elektif şartlarda genel anestezi altında ameliyat edilecek, 18-70 yaş arası 155 erkek 155 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri ve MMS kaydedildi. Tiromental mesafe (TMM), sternomental mesafe (SMM), hyomental mesafe (HMM) ölçümleri, horizontal mandibula uzunluğu (HMU), üst dudak ısırma testi (ÜDIT), boyun ekstansiyonu ölçümü, boyun çevresi ölçümü, biakromial mesafe ölçümü ve toraks antropometrik ölçümleri kaydedildi. 'Heath ve Carter' metoduna göre somatotipleri belirlemek için antropometrik ölçümler alındı. Somatotipler“Somatotype for Windows 1.2.6 Trial Version”programı ile belirlendi. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programında yapıldı. Bulgular: Erkek ve kadınlarda beş farklı somatotip karakteri tespit edildi. Cinsiyetler arasında demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p≥0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effectiveness of somatotype character analysis with Modified Mallampati Score and anthropometric measurements in the prediction of difficult intubation. Materials And Methods: A total of 155 male and 155 female patients aged between 18 and 70 years who underwent general anesthesia under elective conditions were included in the study, according to American Society of Anesthesiology (ASA) physical status 1-2. Demographic data and Modified Mallampati Score of the patients were recorded. Thyromental distance, sternomental distance, hyomental distance measurements, horizontal mandibular length, upper lip bite test, neck extansion and neck circumference measurements, biacromial distance measurement and thorax anthropometric measurements were recorded. Anthropometric measurements were taken to determine somatotypes according to the Carter and Heath method. Somatotypes was identified with the program“Somatotype for Windows 1.2.6 Trial Version”. Statistical analysis of the data was performed in the SPSS 22.0 package program. Results: It was determined that there are five different somatotype characters in males and females. There was no statistically significant difference between the sexes in terms of demographic data (p≥0.05). It was found that there were statistically significant differences in age, body mass index, Modified Mallampati Score, neck circumference measurement, neck extension measurement, Thyromental distance, sternomental distance, hyomental distance, biacromial distance measurement and thorax depth measurement in males with five different somatotype characters.