Uranyum cevherlerinin madencilik açısından kapsamlı değerlendirilmesi
Comprehensive evaluation of uranium ores in terms of mining
  1. Tez No: 524323
  2. Yazar: İBRAHİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYHMUS ERKAN YERSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında,“Uranyum Cevherlerinin Madencilik Açısından Kapsamlı Değerlendirilmesi”konusu ele alınmıştır. Uranyum cevherinin kimyasal ve fiziksel yapısı, tepkime ve bileşik oluşturma durumları, uranyum madenciliğinin ülkemiz sınırları içerisinde görünür, muhtemel ve mümkün rezerv durumları, işletilebilir tenör ve stratejik bakımdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Uranyum cevher hazırlama ve zenginleştirme yöntemleri ile sarı pasta üretimi, nükleer santrallerde enerji üretimi, nükleer reaktörlerin içyapısı ve çalışma prensipleri, nükleer reaktör tipleri, uranyum yakıt çevirimi, uranyumun işletilmesinde çevresel etkileri noktasında araştırmalar ve analizler yapılmıştır. Ülkemizdeki uranyum yataklarının oluşum şekilleri, kurulacak olan nükleer santrallerin enerji üretiminde uranyumun yakıt olarak kullanımı ve yakıt olarak kullanılan uranyumun çevresel etkileri bakımından değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“Comprehensive Evaluatıon of Uranium Ores in terms of Mining”has been discussed. The chemical and physical structure of the uranium ore, reactions and compounding situations, visible, probable and possible reserves within uranium mining borders, operable grade and strategic considerations. Uranium ore preparation and enrichment methods, yellow pie production, energy production in nuclear power plants, internal structure and working principles of nuclear reactors, types of nuclear reactors, uranium fuel conversion, environmental effects of uranium operation were analyzed and analyzed. The formation of uranium deposits in our country, the use of uranium as a fuel in the energy production of nuclear power plants to be installed and the environmental effects of uranium used as fuel have been evaluated