Farklı ön gerilme yüklerinde cam elyaf takviyeli polipropilen kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışı
Low velocity impact behavior of glass fiber reinforced polypropylene composites with different preloads
- Tez No: 524324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kompozit malzemelerin uygulamalarındaki en önemli sorunlardan bir tanesi geri dönüşüm konusudur. Termoset matrisli kompozitler üretim sürecine tekrar sokulamadığı için bu kompozitlerin kullanımı çevre kirliliği oluşturmaktadır. Bu sebeple termoplastik matrisli kompozitlerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu kapsamda, tez çalışmasında cam elyaf takviyeli polipropilen termoplastik kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışları deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı kalınlık ve dizilimlerde üretilmiş cam elyaf takviyeli polipropilen kompozitlerin ön yüklemesiz ve farklı ön yükleme durumlarındaki davranışları incelenmiştir. Çalışmada ön yükleme durumları olarak çeki, bası ve kayma (çeki ve bası) durumları tasarlanan aparat yardımıyla belirlenmiştir. Ön yüklemede çeki ve kayma yüklemesi durumlarında 250 mikron ve 500 mikron büyüklüğünde yüklemeler uygulanırken bası durumunda ise 250 mikron büyüklüğünde ön yükleme değeri uygulanmıştır. 2 ve 3 mm kalınlığındaki numunelerin ön yüklemesiz ve ön yükleme altındaki düşük hızlı darbe davranışları ve ayrıca tekrarlı darbe davranışları çeşitli eğriler yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in the application of composite materials is recycling subject. Since the thermoset matrix composites does not let into the production process again, usage of these composites causes the environmental pollution. For this reason, the usage of thermoplastic matrix composites is becoming widespread, increasingly. In this context, the low velocity impact behaviors of glass fiber reinforced polypropylene thermoplastic composites are investigated experimentally in the thesis study. The behaviors of glass fiber reinforced polypropylene composites produced in different thicknesses and configuration without preloads and different preloads conditions are investigated. Tensile, compressive and shear (tensile and compressive) are determined by means of the designed apparatus as the preload conditions in operation. 250 microns were applied as the compressive preloads while 250 microns and 500 microns were applied as the tensile and shear preloads, respectively. Low velocity impact behaviors and also repeated impact behaviors of the specimens with thicknesses of 2 and 3 mm were evaluated through various curves.