İlköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme algıları ile sahip oldukları değerler arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigating the relationship between critical thinking perception of 5th grade students and their values
- Tez No: 524357
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Beşinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme algıları ile değerleri arasındaki ilişki ve eleştirel düşünme algılarının öğrencinin sahip olduğu değerleri ne düzeyde yordadığının çeşitli değişkenler açısından incelenmesinin amaçlandığı araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Eleştirel düşünme değişkeni, değerler eğitiminin hoşgörü ve sorumluluk boyutları üzerinde etkilidir. Kız öğrencilerin, erkek öğrencilere göre eleştirel düşünme becerilerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin babalarının eğitim durumlarına göre, değerler eğitiminin“dayanışma boyutu”ve“adillik boyutu”üzerinde farklılıklar vardır. Annelerinin eğitim durumlarına göre, eleştirel düşünme toplam puanlarında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Baba mesleğine göre, eleştirel düşünme toplam puanlarının değişken olduğu saptanmıştır. Anne mesleğine göre, değerler eğitiminin“tarihsel mirasa duyarlılık”,“doğal çevreye duyarlılık”alt boyutları ve değerler eğitimi ölçeğinin toplam puanlarında farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the relationship between the critical thinking skills and values of 5th graders and to analyze how the one predicts the latter in terms of several variables.As a result: Critical thinking is effective over values education's tolerance and responsibility dimensions. Females have higher critical thinking skills than males. There are differences in values educations'“solidarity dimension”and“equity dimension”regarding father's educational status. Differences observed on overall critical thinking scores, regarding mother's educational status. It is determined overall scores of critical thinking are varied, regarding father's occupation. Differences were observed over values education's“susceptibility to historical heritage”and“susceptibility to natural environment”sub-dimensions and values education's scale total score, regarding mother's occupation.