Profesyonel voleybolcularda temel ihtiyaçların tatmini, bağ kurma ve algılanan performans ilişkisi
Satisfaction of basic needs, engagement and performance perception relationship in professional volleyball players
- Tez No: 524402
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, profesyonel sporcuların temel ihtiyaçlarının tatmini, bağ kurma davranışı ve performans algısı arasındaki nedensel ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'de iki faklı ligde profesyonel olarak spor yapan, 619 kadın ve erkek voleybolcu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, demografik bilgiler, sporda temel ihtiyaçlar tatmin ölçeği, sporcu bağ kurma ölçeği ve sporda algılanan performans ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşan soru formu kullanılmıştır. Ölçekteki ifadelerin değerlendirilmesinde, 5 puanlı Likert tipi (1= hiç katılmıyorum – 5 = tamamen katılıyorum) bir ölçekten faydalanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla, verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve frekans/yüzde gibi betimsel istatistiklerin yanında, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yol (path) analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sporda temel ihtiyaçlar tatmin ölçeği ve sporcu bağ kurma ölçeğinin, geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmıştır. Ayrıca sporcuların temel ihtiyaçların tatmini ile bağ kurma ve sporcuların bağ kurma düzeyi ile performans algıları arasında doğrudan pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the casual relations among satisfaction of basic needs, engagement and performance perception of professional athletes. The sample of the research was composed of 619 male and female volleyball players who were professionally competing in two different league level. As data collection instrument, a questionnaire composed of four section including demographic information sheet, Basic Needs Satisfaction in Sports Scale, Athlete Engagement Scale and Perceived Performance in Sport Scale was used. In evaluation of items 5 point Likert type scale (1 = completely disagree - 5 = completely agree) was used. In the data analysis section, to test the hypothesis of the study, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis and path analysis was conducted besides descriptive statistics such as mean, standard deviation and frequency/percentage. Result of the statistical analysis revealed the reliability and validity of the scales“Basic Needs Satisfaction in Sports Scale”and“Athlete Engagement Scale”. Also findings pointed statistically significant direct positive relationship between athletes' satisfaction of basic needs and engagement, and between athletes' engagement level and their performance perceptions.