Lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin akademik motivasyon, beklenti ve algılarının Türkiye ve Polonya eğitimi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluating academic motivation,expectation, perception level of tourism students in bachelor degree studying in Poland and Turkey
- Tez No: 524451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAD ALPASLAN KASALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasının amacı turizm sektörünün gelişimi için turizm eğitiminin önemli rolüne vurgu yaparak öğrencilerin turizm eğitimi ile ilgili motivasyon, algı ve beklentilerini değerlendirmek ve bu yönde ülke karşılaştırması yaparak literatüre fayda sağlamaktır. Araştırmanın ilk bölümünde turizm, eğitim ve turizm eğitimi kavramlarına yer verilmiş, turizm kavramı ve etkileri, eğitim ve eğitim kavramı, mesleki turizm eğitiminin gelişimi ve turizm eğitimine yönelik motivasyon, algı ve beklentiler konusu incelenmiş ve aynı zamanda Avrupa`da turizm eğitiminin gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümü Türkiye eğitim sistemi, yükseköğretim ve turizm eğitimi konusu oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde Polonya eğitim sistemi ve turizm eğitimi hakkında bilgiler yer almış, dördüncü bölümde ise araştırmanın yöntemi ve bulguları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the motivation, perceptions and expectations of the students about tourism education and to benefit the literature by comparing the countries in this area, emphasizing that tourism education plays an important role for the development of the tourism sector.In the first part of the research, the concepts of tourism, education and tourism education are given, the concept of tourism, concepts and effects, the concept of education and training, the development of professional tourism education and the motivation, perception and expectations about tourism education are examined and also information about the development of tourism education in Europe is provided. The second part is about Turkish education system, higher education and tourism education. In the third part, information about the Polish education system and tourism education are included. In the fourth part, the method and findings of the research are presented.