Ters-yüz sınıf modeli uygulamalarına dayalı bir matematik sınıfındaki öğrenci katılım sürecinin incelenmesi
Investigation of the student engagement process in a mathematics class based on flipped classroom practices
  1. Tez No: 524468
  2. Yazar: MUSTAFA ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmanın amacı, ters-yüz sınıf modeli uygulamalarına dayalı bir matematik sınıfındaki öğrenci katılımının incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde TYSM'nin öğrenci katılımının davranışsal, duyuşsal ve bilişsel boyutları üzerindeki rolü araştırılmıştır. Bunun yanında öğrenci katılımı üzerinde önemli rolü olan TYSM uygulamalarının neler olduğu konusunda bir inceleme yapılmış ve öğrenci katılımının artırılması için TYSM uygulamalarının nasıl geliştirilebileceğine ilişkin katılımcı görüşleri alınmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerine uygun olarak durum çalışması şeklinde tasarlanmıştır. Araştırmanın durumunu, onuncu sınıf kademesinde TYSM'nin uygulandığı tek bir sınıf, analiz birimini ise öğrenci katılımı oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcılarını 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Ankara ilindeki bir Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 33 onuncu sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcılarının belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemine başvurulmuş ve katılımcıların akıllı telefon, tablet PC, bilgisayar ve benzeri dijital teknolojilerden en az birine sahip olmaları ve internet erişimlerinin bulunması ölçüt olarak belirlenmiştir. Araştırmada üçgenlemeye uygun olarak veriler çoklu yöntemlerle toplanmıştır. Bu bağlamda günlükler, video kamera kayıtları, Edmodo kayıtları, görüşmeler ve gözlemler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Tüm bu yollarla elde edilen verilerin analizinde hem içerik analizinden hem de betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, TYSM'nin öğrenci katılımını artırdığı belirlenmiştir. Bu bağlamda öğrenci katılımının davranışsal, duyuşsal ve bilişsel olmak üzere tüm boyutları üzerinde TYSM'nin olumlu yansımalarının olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakat öğrencilerin TYSM'ye ilişkin önyargılarının olması veya ders videolarını izlememeleri halinde öğrenci katılımı konusunda bazı olumsuzluklarla karşılaşılmasının mümkün olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç, öğrenci katılımının söz konusu her üç boyutunun da birbirinden ayrık olmadığı bilakis birbirleri ile grift bir yapı oluşturdukları yönündedir. Öte yandan TYSM uygulamalarında öğrenci katılımını artırdığı belirlenen hususların“matematiksel etkinlikler ve çalışma kağıtları, Edmodo kullanımı, tartışma yürütme, geliştirici destek talep etme, grup çalışmaları yapma ve izleme ve özdeğerlendirme faaliyetleri yürütme”şeklinde ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmada öğrenci katılımının artırılması adına TYSM'nin nasıl geliştirilebileceğine ilişkin alınan katılımcı görüşlerinin içerik yönetim sistemi, ders videoları ve sınıf içi etkinliklere ilişkin öneriler üzerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, matematik öğretiminde yararlanılan TYSM'nin öğrenci katılımını artırdığı belirlenmiş ve bu bağlamda matematik eğitiminde kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore student engagement in a math classroom based on flipped classroom practices. Within the scope of this purpose, the role of flipped classroom model in the behavioral, emotional and cognitive dimensions of student engagement were investigated. Moreover, the flipped classroom practices having an important role in student engagement were examined, and the participants' opinions on how the flipped classroom practices can be improved were received. The study was designed as a case study in accordance with the qualitative research methods. The case of the study was a 10th grade class in which flipped classroom model was implemented, and the unit of analysis was student engagement. The participants of the study were 33 10th grade students attending an Anatolian High School in Ankara in 2015-2016 academic year. The participants of the study were determined through criterion sampling taking some of the predetermined criteria into account. In this sense, those criteria were to have at least one of the digital technologies including smart phone, tablet PC, computer, etc., and to have Internet access. In order to collect the data of this study, triangulation was employed by use of multiple data collection methods. In this regard, the data was gathered through diaries, video records, Edmodo sharing, interviews and observations. Content analysis and descriptive analysis were used to analyze the data collected. According to the results of the study, it was determined that flipped classroom model increased student engagement. In this sense, it was concluded that flipped classroom model had positive reflections on all the dimensions of student engagement referring to behavioral, emotional and cognitive engagement. However, it was found out that if the students had some bias against flipped classroom model or they did not watch the related videos, it was possible to encounter and experience some problems regarding student engagement. It was also revealed that each of the relevant dimensions of student engagement were not separated parts from each other rather they constituted an intricate pattern. On the other hand, the flipped classroom practices increasing student engagement were found to be“mathematical activities and worksheets, use of Edmodo, participating in discussions, requesting scaffolding, participating in group work, monitoring and self-assessment”. In addition, it was revealed that the participants' opinions on how the flipped classroom practices can be developed in order to increase student engagement were mostly related to the recommendations regarding learning management system, course videos and in-class activities. Consequently, it was found out that the flipped classroom model used in mathematics education increased student engagement, and thus this model was suggested to be used in mathematics education.