Küresel ısınmanın sektörler bazında oluşturduğu risk sendromları ve çözüm yolları: Kuşadası bölgesi yiyecek içecek işletmelerinde bir uygulama
The risky syndromes and solutions of global warming formed by sectoral basis: an application in food and beverage businesses in Kuşadası district
  1. Tez No: 524474
  2. Yazar: EKREM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinde üretimden tüketime kadar olan süreçte kullanılan yöntemler ve bu süreçte ortaya çıkan sera gazları, dünyanın daha fazla ısınmasına, aşırı hava olaylarına sebep olmuştur. Küresel ısınma olarak adlandırılan bu sorun, dünyanın geleceğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Bilim ve teknolojideki gelişmeler, dünyanın küresel tek pazara dönüşmesi, başta enerji olmak üzere hammadde ihtiyacına olan talep yoğunluğu ve artan nüfus hem doğal kaynakların hızla yok edilmesine hem de, bu süreçte ortaya çıkan sera gazlarının etkisiyle iklimin doğal döngüsü dışında değişmesine yol açmıştır. Aşırı hava olaylarının görülme sıklığı da, tarımsal alanlardan turizme kadar tüm canlıların yaşamını olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu çalışmada, küresel ısınmanın kavramsal çerçevesi; tarihsel gelişimi, yürütülen önleyici çalışmalar ve gelecekteki muhtemel beklentileri ile açıklanmıştır. Tarım, sanayi ve hizmet sektöründeki gelişmeler ve riskler küresel ısınma boyutunda incelenmiştir. Önleyici tedbirlerin yanında, muhtemel çözümler ortaya konulmuştur. Tüketime yönelik olması, katı ve sıvı atıkların yoğun olarak görülmesi, sunduğu hizmetlerin tedarik boyutunda tarım, sanayi ve hizmet sektörleri ile ilişkili olması ve toplumlardaki bireylerin tamamına yakınının uğrak yerleri arasında yer alması sebebiyle yiyecek içecek işletmeleri uygulama alanı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The methods used in industry, agriculture and service sectors from manufacturing to consumption process and greenhouse gas in this process make the earth hotter, cause extreme weather events. This problem which is called“global warming”reaches the sizes of threatening the future of the earth. The advances in science and technology and the world's transformation to single market, demand intensity of raw material needs particularly energy and increasing population not only destroy the natural resources but also rapidly change the climate out of its natural cycle by greenhouse gases effect. The frequency of extreme weather events starts to affect the life of living creatures from agricultural lands to tourism. In this study, global warming is explained by conceptual framework, historical developments, preventive studies and probable expectations in the future. The advances and risks in industry, agriculture and service sectors are analyzed on the base of global warming. Beside preventive cautions, possible solutions are presented. Food and beverage organizations has been investigated in this study, because they're in consumption sector, solid and liquid wastes are common, their presented service is related to industry, agriculture and service sectors in terms of procurement and for the individuals in the communities they're among the haunts.