Energy efficiency in marine tourism industry: A case study of IC Cesme Marina
Deniz turizmi endüstrisinde enerji verimliliği: IC Çeşme Marina örneği
  1. Tez No: 524491
  2. Yazar: UFUK YAKUP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CEMAL TÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Enerji verimliliği terimi 70'li yıllarda yaşanan birçok petrol krizinden bu yana her yıl düzenli olarak önem kazanmaktadır. Türkiye gibi gelişmekte ve enerji bağımlılığı yüzünden enerji ihraç eden ülkeleri düşündüğümüzde, enerjinin verimli kullanımı en uygun ve anlaşılır önlem olabilir. Ekonomik katkı olarak deniz turizmi dizayn edildiğinde yüksek verimli ve sürüdürülebilir olabilir. Deniz turizmi yatçılık pazarı, su sporları pazarı ve kruvaziyer pazarını içine alan geniş bir endüstri kümesidir. Fakat enerji verimliliği olgusu literatürde kapsamlıca deniz turizmi uygulamaları ile bahsedilmemiştir. Bundan dolayı yazar yazında bir boşluk olduğunu düşünmüştür. Bu yazının amacı deniz turizminde enerji verimliliği değişkenlerini elde etmek ve geleneksel uygulamalar ile bir deniz turizmi aktörünün uygulamaları arasında bir kıyaslama yapmaktır. Bu bağlamda bir marina seçilmiştir. Bu hedef doğrultusunda, ilk olarak deniz turizminde enerji verimliliği uygulamaları tartışılmış, sonrasında yarı yapılandırılmış görüşme formu, deniz turizmi uzmanlarından deniz turizminde enerji verimliliği değişkenleri hakkında bilgi almak için kullanılmıştır. Değişkenlerin elde edilmesi ve bu uygulamaların tipik tüketimlerinin belirlenmesinin üzerine IC Çeşme Marinanın uygulamaları bu temelde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency term constantly has been gaining importance each year after several incidents of oil crisis happen around 70's. Thinking about energy dependence of energy in developing and at the same time energy importing countries such as Turkey, using energy efficiently would be the most coherent and appropriate execution. As a contributor to economy marine tourism could be high yielding and sustainable if it is designed to be. Marine tourism is a wide cluster of industries which include yachting market, water sports market and cruise market. However energy efficiency phenomena did not comprehensively mentioned with marine tourism applications in literature therefore author thought that there is a gap in the literature. The main purposes of these papers are to obtain information on energy efficiency variables in marine tourism and conducting a comparison in between conventional applications and a marine tourism actor which in this case a marina. In accordance with this objective, first literature on energy efficiency applications in marine tourism are discussed latter semi structured interview used to get information on energy efficiency variables from marine tourism experts. Upon acquiring variables and determining typical consumptions of these applications IC Çeşme Marina's applications evaluated on that ground.