Türkiye'nin yönetim yapısı içerisinde il yönetiminin yeri ve yeni Büyükşehir Yasası çerçevesinde görev anlamında meydana gelen değişiklikler
The scope of provincial organisations in the Turkish administrative system and the changes in this system in terems of functions, happend after the new Metropolitan Cities Law numbered 6360
  1. Tez No: 524492
  2. Yazar: ERSİN TEPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye'nin yönetim teşkilatı geniş bir yapıya sahiptir. Geniş bir coğrafyaya sahip olan Türkiye'de idari teşkilatlanma da bu çerçevede geniş bir şekilde örgütlenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'nin Yönetim Yapısı içerisinde İl Yönetiminin Yeri ve 6360 sayılı Yeni Büyükşehir Yasası sonrasında meydana gelen değişiklikler konu alınmıştır. Çalışma üç ana bölüm halinde ele alınmıştır. İlkinde Türk kamu yönetiminin örgütsel yapısı, incelenmiş, ikinci ana başlık olarak Türk kamu yönetimi içerisinde il yönetimin yeri ve önemi tartışılmış, son olarak 2012 yılında kabul edilen ve önemli oranda da 2014 yılındaki Mart yerel seçimlerinden sonra uygulamaya giren 6360 Sayılı son Büyükşehir Belediyesi Kanunu çerçevesinde il yönetiminde görev anlamında meydana gelen değişiklikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's administrative organization has a wide structure. In Turkey which has a large geography, the administrative organization is also organized with a large structure in this scope. This study deals with the scope of provincial organizations in the Turkish administrative system and the changes in this system in terms of functions, happened after the new Metropolitan City Law numbered 6360. This study is divided into three main chapters. The first one is concerning with the Turkish administrative system, the second one deals with the importance of provincial organisations in the Turkish administrative system, and the last chapter discusses the changes in terms of duties and functions, happened after Metropolitan City Law numbered 6360 issued in 2012 and implemented in 2014.