Kromen halkasındaki heteroatom değişikliğinin halkanın aromatikliğine etkisi: NICS modellemesi
- Tez No: 524516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Aromatikliğin tanımı yapılarak NICS modellemesi yardımı ile aromatikliğin nasıl belirlenebileceği anlatıldı. Bu modelleme için Chemdraw ve Gaussian programları kullanıldı. Moleküllerin geometrik optimisazyonu yapıldı ve NICS dataları elde edildi. Daha sonra bu datalar yardımı ile Kromen Halkasına bağlanan hetero atomların aromatikliği nasıl değiştirdiği incelendi. Son olarak da halkaya bağlanan atomların elektronegatifliklerinin aromatikliği nasıl değiştirdiği gözlendi. Bu amaçla C, N, O, Si, P ve S atomları kullanılarak 41 adet molekül çizilerek optimizasyonu yapıldı. Sonuçta iki durum gözlendi; halka içindeki atomun elektronegatifliği arttıkça aromatiklik azaldı, halkanın dışındaki karbonil gruptaki atomun elektronegatifliği arttıkça aromatiklik arttı. Bu veriler sadece 2. ve 3. periyotlar için yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aromaticity was defined and NICS modeling helped to expalain how aromaticity and be determined Chamdraw and Gaussian programs were used for this modeling. Geometric optimization of the molecules was made and NICS data was optained. Than, with the help of these data, it is examined how the aromaticity of the heteroatoms attached to the croman ring changed. Finally, it was observed how the elektron affinities of the atoms connected to the ring changed the aromaticity with this purpose molekules optimization were done by using C, N, O, Si, P and S atoms. As a result, two conditions were obserwed; the aromaticity decresed as the atomic elektronegativity in the ring dercreased, the aromaticity decreased as the elektronegativity of the atom in the carbonyl group out side the ring increased. These datas were done only 2th and 3rd periods.