The effect of gamified homework on students' intrinsic motivation and motivation for homework in EFL context
Oyunlaştırılmış ödevin yabancı dil olarak İngilizce bağlamında öğrencilerin içsel motivasyonuna ve ödev motivasyonuna etkisi
  1. Tez No: 524538
  2. Yazar: HAKAN SELVASLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı oyunlaştırmanın 4 hafta boyunca öğrencilerin içsel motivasyonlarına, ödev yapma motivasyonlarına, ödev tamamlama sayılarına herhangi bir pozitif etkisi olup olmadığını bulmaktır. Bu çalışmada İstanbul'da özel bir okulda öğrenim gören 22 tane 9. Sınıf öğrencisinin oluşturduğu iki sınıf vardır. Bu çalışmada 22 öğrencinin de deney grubunda olması ve kontrol grubu olmamasından dolayı tek grup ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. 4 hafta boyunca oyunlaştırma uygulaması deney gruplarına uygulanmıştır. Oyunlaştırma uygulamasının başlangıcında ve sonrasında, içsel motivasyon envanteri ve ödev motivasyon ölçeği ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Öğrencilerin oyunlaştırılmış ödev uygulaması öncesi içsel motivasyon ve ödev motivasyonları skorlarıyla sonraki skorları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını ölçmek için eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out whether gamification has any positive impact on students' intrinsic motivation, students' motivation for homework, number of homework completed during 4 weeks. In this study, there are two different classes consisting of 22 9th grade students from one of the private schools in İstanbul. (N=22). Since 22 students are in treatment groups and there is no control group, one-group pretest- posttest design is used in this study. During 4 weeks, gamification implementation was applied to treatment groups. At the beginning and at the end of gamification implementation, intrinsic motivation scale and motivation for homework scale were used as pre-tests and post-tests. Paired sample t-test was used to measure whether there was a significant difference between pre and post test scores of students' intrinsic motivation and motivation for homework when gamified homework was applied.