Fiziksel etkinlik kartlarının ortaokul öğrencilerinin dikkat ve problem çözme becerilerine etkisi
Effect of pysical educatinon cards onattention and problem solving ability of secondr school students
  1. Tez No: 524596
  2. Yazar: ÖZLEM KANBİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma fiziksel etkinlik kartlarının ortaokul öğrencilerinin dikkat ve problem çözme becerilerine olan etkisini araştırmak amacı için yapılmıştır. Deneysel modele uygun olarak düzenlenen bu araştırmada şu sorulara cevap aranmıştır; 1. Fiziksel etkinlik kartlarındaki oyunların öğrencilerin dikkat gelişiminde etkisi var mıdır? 2. Fiziksel etkinlik kartlarınki oyunların öğrencilerin problem çözme becerilerine etkisi var mıdır? 3. Beden eğitimi ve spor derslerini fiziksel etkinlik kartı eşliğinde işleyen öğrenciler ile normal müfredat dersi işleyen öğrencilerin dikkat ve problem çözme becerilerinde cinsiyete göre değişkenlik var mıdır? 4. Beden eğitimi ve spor derslerini fiziksel etkinlik kartı eşliğinde işleyen öğrenciler ile normal müfredat dersi işleyen öğrencilerin dikkat ve problem çözme becerilerinde sınıflara göre fark var mıdır? Araştırmanın örneklemini; 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında İstanbul Sultanbeyli Genç Osman ortaokulundaki öğrencilerinden basit seçkisiz yöntemi ile seçilen 233 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrenciler 114'ü kız, 119'u erkek olmak üzere toplam 233 öğrencidir. Çalışma deneysel bir özellik taşıdığından örneklem grubu deney grubu (127 kişi) ve kontrol grubu (106 kişi) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Deney grubu öğrenciler 8 hafta boyunca, fiziksel etkinlik kartlarında bulunan oyunlardan sekiz tanesini, haftada iki gün olmak üzere toplamda 16 defa oynamışlardır. Bu oyunlar deney grubunun beden eğitimi ve spor derslerinde oynatılmıştır. Kontrol grubu ise kendi beden eğitimi ve spor derslerinde mevcut müfredatlarını uygulamışladır. Araştırmada kullanılan ölçekler; Bourdon Dikkat Testi (Harf Formu) ile Heppner ve Peterson (1982) tarafından geliştirilen ve Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçeye uyarlanan Problem Çözme Envanteri ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırmanın analizinde; Shapiro Wilk ve Levence Testi ile değerlendirilmiştir. Veri analizi yapılırken, iki grup karşılaştırması için bağımsız iki grup t testi, ön şartlar sağlanmadığında ise Mann Whitney-U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırılması için Tek Yönlü Varyans Analizi ve çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey HSD testi ile sağlanmadığında ise Kruskal Wallis ve çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni-Dunn testi kullanılmıştır. Bağımlı iki grup arasında ki farklılıkların parametrik test ön şartlarını sağladığı durumda 'Eşleştirme t testi; sağlamadığında ise Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir. Kategorik veriler Fisher's Exact Test ve Ki Kare testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
he aim of this study was to investigate the effect of physical activity cards on attention and problem solving skills of secondary school students. In this research, which was organized in accordance with the experimental model, the answers to these questions were sought. 1. Does the games on physical activity cards have any effect on students ' attention development? 2. Does the games on physical activity cards have any effect on the problem solving skills of the students? 3. Are there any gender differences in the attention and problem solving skills of the students who study Physical Education and sports with the physical activity card and the students who work study normal curriculum course? 4. Are there any difference between the class variable and the attention and problem solving skills of the students who Physical Education and sports with the physical activity card and the students who work normal curriculum course? The participants of the study ;The sample consisted of 233 students selected by simple random sampling among the students from Istanbul Sultanbeyli Genç Osman secondary school in 2016-2017 academic year. These students consist of 114 girls and 119 boys. Because research is an experimental study, students are divided into two: 127 experimental groups and 116 control groups. Experimental group students played 16 times during 8 weeks, eight of the games on physical activity cards, two days a week. These games were played in the physical education and sports classes of the experimental group. The control group has studied the physical education courses in their curricula. The instruments used in this study; Problem Solving Inventory developed Heppner and Peterson (1982), this study is adapted into Turkish language by Şahin, Şahin and Heppner (1993), Bourdon Attention Test (Letter Form) and Personal Information Form developed by researcher were used. The analyses applied related to the data collected, Shapiro Wilk and Levence test were evaluated. Mann Whitney U, Kruskal Wallis- H, Independent t-test and One Way Anova are used in the data anlysis.