Fiziksel etkinlik kartlarının öğrencilerin sportmenlik davranışlarına ve sosyal beceri düzeylerine etkisi
The effect of physical activity cards on students' sportsmanship behavior and social skill levels
  1. Tez No: 740974
  2. Yazar: FATİH SÜLÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK KALEMOĞLU VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada fiziksel etkinlik kartlarının ortaokul öğrencilerinin sportmenlik davranışlarına ve sosyal beceri düzeylerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde devlet okulunda öğrenim gören 142 kız, 117 erkek toplamda 259 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada ön-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu basit seçkisiz yöntem ile uygulama ve kontrol olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Uygulama grubuna 8 hafta boyunca haftada 1 gün 2 ders saati olmak üzere fiziksel etkinlik kartları, kontrol grubuna ise normal müfredat işlenmiştir. Araştırmada yer alan öğrencilerin sportmenlik davranışlarını ve sosyal beceri düzeylerini belirlemek için Koç (2013) tarafından geliştirilen iki alt faktör 22 maddeden oluşan“Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği (BEDSDÖ)”, Kocayörük Yaya (2000) tarafından geliştirilen 20 maddeden oluşan“Sosyal Beceri Ölçeği (SBÖ)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”uygulama ve kontrol grubuna ön-son test olmak üzere araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Analize geçmeden önce veri seti normallik varsayımı açısından incelenmiş ve normal dağılım göstermiştir. Uygulama ve kontrol gruplarında yer alan katılımcıların ön-son test puanlarını karşılaştırırken bağımsız örneklem t testi, ön test puanları ile son test puanları arasında anlamlı farklılık olup olmadığını incelemek için ilişkili örneklem t testi kullanılmıştır. Aynı zamanda uygulama ve kontrol grubunda yer alan katılımcıların ön-son test puanları arasındaki farklılık cinsiyet ve sınıf düzeylerine göre incelenmiştir. Analizler SPSS paket programında yapılmış ve anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of physical activity cards on secondary school students' sportsmanship behaviors and social skill levels. The sample of the study consisted of 259 secondary school students, 142 girls, and 117 boys, studying at a public school in Ankara. An experimental design with a pre-post test control group was used in the research. The study group was divided into two groups, experimental and control, using a simple random method. Physical activity cards were given to the experimental group for 2 lessons once a week for 8 weeks, and the normal curriculum was taught to the control group. In order to determine the sportsmanship behaviors and social skill levels of the students in the study, the“Physical Education Course Sportsmanship Behavior Scale (PECSBS)”consisting of two sub-factors and 22 items was developed by Koç (2013), and the“Social Skills Scale”consisting of 20 items were developed by Kocayörük Yaya (2000). (SBO)“ and the ”Personal Information Form" developed by the researcher were applied to the experimental and control groups by the researcher as pre and post-test. Before the analysis, the data set was examined in terms of the assumption of normality and showed a normal distribution. The independent sample t-test was used when comparing the pre and post-test scores of the participants in the experimental and control groups, and the related sample t-test was used to examine whether there was a significant difference between the pre and the post-test scores. At the same time, the difference between the pre and post-test scores of the participants in the experimental and control groups was examined according to gender and class levels. Analyzes were made in the SPSS package program and the level of significance was determined as α=0.05.