Kamu kurumları üzerinde idari vesayet denetiminin sınırları
The limits of administrative tutelage on the public institutions
- Tez No: 524598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu kurumları üzerindeki idari vesayet yetkisinin düzenlenmesi ve kullanılması sırasında dikkate alınan kıstasları incelemeye yöneliktir. Kamu kurumları üzerindeki idari vesayet denetiminin sınırları hakkında tespitlerde bulunabilmek amacıyla, bu kurumları düzenleyen mevzuattan kurumların türlerine göre örnekler incelenmiş, yüksek yargı içtihatları irdelenmiş ve doktrinde konuyla ilgili geliştirilen görüşler ortaya konmuştur. Sonuç olarak, kamu kurumlarının gösterdikleri faaliyet alanlarının niteliklerine göre tabi oldukları idari vesayet denetiminin derecelenmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the criteria taken into consideration during enacting and fulfilling of the authority of the administrative supervision. In order to find out the limits of the administrative supervision on the public institutions, legislations on the basis of the types of the public institutions, the jurisprudence and the idea produced in the doctrine was presented. Consequently, it was examined that the degree of the administrative supervision depends on the qualities of fields of activity of the public institutions.