35 Numaralı Ayntab Şer'iyye Sicili'nin transkribsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1094-1095/M. 1682-1683. s.146-288)
Trancription and analysis of Ayntab Ser'iyye Registry numbered 35 (H. 1094-1095/M. 1682-1683. p.146-288)
  1. Tez No: 524599
  2. Yazar: GÜLCAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIVRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Osmanlı tarihinin en önemli arşiv kaynaklarından biri şer'iyye sicilleridir.Çünkü bu siciller Osmanlı tarihi için zengin bir veri tabanı oluşturmaktadır.Bilindiği gibi bu siciller Osmanlı mahkemelerinde kadıların tuttukları tutanaklardır.Ekonomik ve sosyal yönlerden oldukça önemli belgelerdir. Çalışma konusu olarak seçtiğimiz 35 Numaralı Ayntab Şer'iyye Sicili Hicri 1094-1095, Miladi 1682 -1683 yıllarına ait mahkemelere geçmiş davaları içerir.
Özet (Çeviri)
Şer'iyye registers are considered as the most importantresources Ottoman history.Because records are a highly rich database for Ottoman history.As it well known the şeriyye sicils include the registraions of the şeri law court which were recorded by the ''kadı'' who had very important role within Ottoman govermantal system in the Ottoman society. Gaziantep Court Records(Number 35) which we selected as the subject of study include the court trials the years H.1094-1095 M.1682-1683.