Kırgızistan'ın bölgesel kalkınma stratejisinde turizmin rolü
The role of tourism in Kirgzistan's regional development strategy
- Tez No: 524649
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde bir hizmet sektörü olan turizm hem ulusal ekonomiler hem de bölgeler için önemli bir ekonomik faaliyet olabilmektedir. Turizmin sağladığı katkılar sayesinde ekonomide bir gelişme olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte turizm sektörü bölgesel kalkınmaya yardımcı olan en önemli bir araç olma niteliğini kazanmıştır. Ülkenin sahip olduğu çeşitli turizm potansiyeli, Kırgızistan'da turizme dair yerel ve bölgesel kalkınma için olanaklar sunmaktadır. Bu anlamda çalışmanın amacı, bölgesel kalkınmada turizm sektörünün ekonomik açıdan nasıl bir öneme sahip olduğunu incelemek ve turizm sektörünün bölgesel kalkınmada ülkelere doğrudan ya da dolaylı olarak bir katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmaktır. Bunun yanında Kırgızistan turizm potansiyelini ortaya koyarak, bu potansiyellerin Kırgızistan'ın gelişmesinde kullanılabilir bir faktör olup olmayacağını göstermeye çalışmaktır. Ayrıca bu potansiyellerden daha fazla faydalanılması için neler yapılması gerektiğini ortaya koyabilmek ve öneriler sunabilmektir. Bu amaç doğrultusunda, Kırgızistan bölgelerinin turizm sektörü açısından doğal, kültürel ve tarihi potansiyele sahip olmasına rağmen, elde edilen dış turizm gelirlerinin henüz yeterli olmadığı ve Kırgızistan'ın dünya turizm piyasasından hak ettiği konumda bulunmadığı, uluslar arası kriterlere uymadığı görülmektedir. Ama turizm sektörü ülkeye ekonomik açıdan doğru çalışmalar ve tanıtım neticesinde bölge ekonomisine ve ülke turizmine büyük katkı sağlayacağı ve bölgesel kalkınmada büyük bir rol oynayacağı görülmüştür. Ayrıca son yıllarda istatistik bilgilere göre turizm sektörünün her dalında artışlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism, a service sector in developing countries, is an important economic activity for both national economies and regions. Tourism is known to be an improvement in the economy thanks to the contributions it provides. Nevertheless, the tourism sector has become the most important tool to help regional development. It offers opportunities for local and regional development of tourism in Kyrgyzstan with various tourism potentials that the country has. The aim of this work is to examine how the tourism sector in the regional development has an economic perspective and to investigate whether the tourism sector contributes directly or indirectly to the countries in regional development. Besides, Kyrgyzstan aims to show the tourism potential and try to show whether these potentials can be a useful factor in the development of Kyrgyzstan. Furthermore, it is possible to demonstrate what needs to be done in order to make more use of these potentials and to offer suggestions. To this end, it appears that despite the natural, cultural and historical potential of the Kyrgyzstan territories in terms of the tourism sector, the obtained external tourism incomes are not yet sufficient and that Kyrgyzstan is not in a position that the Kyrgyzstan deserves from the world tourism market. But the tourism sector has been seen to play a big role in the regional development and will make a great contribution to the regional economy and the tourism of the country as a result of the economic activities and promotion of the countries. In addition, statistics in recent years show increases in every aspect of the tourism sector according to the information.