Ortaokul öğrencilerinde bitkilerin canlı olarak algılanma düzeylerinin araştırılması
Investigation of the levels of perception of living in plants in secondary school students
- Tez No: 524650
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinde bitkilerin“canlı”olarak algılanmasında ortaya çıkan kavram yanılgıları araştırılmıştır. Bu amaçla“Fen Bilimleri”dersine yönelik tutumun tespiti için 20 maddelik bir“tutum ölçeği”ve bitkilerin“canlı”olarak algılanmalarında ortaya çıkan kavram yanılgılarının tespiti için 30 maddelik bir ölçek uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programı kullanarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaokul öğrencilerinde bitkilerin canlılar âleminden sayılmadığı kavram yanılgısının olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak öğrencilerde, bitkilerin biçim, renk, koku gibi kolay gözlenebilen özellikler üzerinde durdukları; solunum, dolaşım, boşaltım, üreme gibi faaliyetlerin göz ardı edilerek canlı olarak algılanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, misconceptions emerged in middle school students perception of plants as“living”were researched. For this purpose, a scale of 30 items was used for the determination of the attitude towards“Science”course and a scale of 30 items was used for the determination of the conceptual misconceptions that emerged when the plants were perceived as“living”. The obtained data were analyzed using the SPSS 22 packet program. As a result of the researches carried out, it was observed that the middle school students had misconceptions that the plants were not considered as living things. As a result, in the students, the plants emphasize easily observable features such as shape, color and smell; Respiration, circulation, excretion, reproduction, etc., have not been perceived as being alive.