Okul öncesi dönemde tersine kaynaştırma gruplarında yer alan cerebral palsy'li çocukların ince motor becerilerinin oyunla desteklenmesi
Supporting fine motor skills of children with cerebral palsy using play in early childhood reverse inclusive education
  1. Tez No: 524660
  2. Yazar: CAN EDA ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma tersine kaynaştırma eğitimi alan Cerebral Palsy'li çocukların ince motor becerilerinin oyunla desteklenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma modeli olarak nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılı Ankara ilinde tersine kaynaştırma modeli ile eğitim verilen bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden CP'li çocuklar oluşturmuştur. Çocukların ince motor becerilerini oyunla desteklemek amacıyla içerisinde 24 adet parkur ve oyun etkinliği bulunan bir eğitim programı hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olarak ince motor gelişim değerlendirme formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. İnce motor gelişim değerlendirme formunda toplam yedi davranışa ait otuz dokuz gösterge bulunmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler okul öncesi eğitim ve destek eğitim öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Kategorilerin tek tek sıklık ve frekans değerleri hesaplanarak, frekans değerleri tablosu oluşturulmuştur. Saha notlarının yorumlanmasında betimleme tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen nitel veriler maddeler halinde sıralanmıştır. Eğitimcilerin gözlem ve görüşlerinin güvenirliği gözlemciler arası güvenirlik analizi yapılarak test edilmiştir. Analiz sonuçları ince motor becerileri oyunla destekleyen eğitim programı sonrasında CP'li çocukların ince motor gelişimlerinde ilerlemeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the Fine Motor Based Education Program's effect on fine motor development of children with Cerebral Palsy. Action research was chosen as a research model. The sampling of the study was four children in reverse inclusion in Ankara in 2016-2017. The Fine Motor Based Education Program was included 24 play based parkour. Data were collected using fine motor development evaluation form and semi-structured interviews. Content analysis approach was used for developing the categories of sub-dimensions. Frequencies and percentages of the behaviors were presented and interviews were described. Inter observer reliability was provided between the observers. Results showed that development of fine motor skills of children with Cerebral Palsy was behind comparing to their typical peers. The education program helped children with Cerebral Palsy to improve their fine motor skills.