Okul öncesi öğretmen adaylarının çocukların duygularına vermeyi tercih ettikleri tepkiler ile kendi duygusal farkındalıkları ve duygu düzenlemeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between early childhood teacher candidates' responses to children's emotions and their own emotional awareness and emotion regulations
- Tez No: 630282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Duygular, çeşitli durumlar ve deneyimlere tepki olarak ortaya çıkarak durumları ve deneyimleri anlamlandırmamıza yardım etmektedir. Bireylerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için duyguları anlamaları, düzenlemeleri ve sosyalleştirmeleri gereklidir. Okul öncesi dönemde, çocukların duygularına verilen tepkiler çocukların duygusal ifadeleri tanımaları, kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlayabilmeleri, uygun duygusal tepkiler gösterebilmeleri ve duygularını düzenleyebilmeleri noktasında önemli görülmektedir. Bu araştırmada, okul öncesi öğretmen adaylarının çocukların duygularına vermeyi tercih ettikleri tepkiler ile kendi duygusal farkındalıkları ve duygu düzenlemeleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2018–2019 eğitim öğretim yılında farklı illerde bulunan toplam 6 devlet üniversitesinde öğrenim gören 2 dönem 'öğretmenlik uygulaması' dersini alan 346 okul öncesi eğitimi 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukların Duygularına Verilen Tepkiler Ölçeği-Öğretmen Formu”,“Toronto Aleksitimi Ölçeği-20”ve“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği-Kısa Formu”kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kendi duygularının farkında olan ve uygun duygu düzenlemeler yapan öğretmen adaylarının çocukların duygularına kabul edici ve olumsuz duygularıyla baş etmelerini destekleyici tepkiler vermeyi tercih ettikleri görülmüştür. Bunun tersine kendi duygularını tanımakta ve ifade etmekte zorluk yaşayan ve uygun duygu düzenlemeler yapamayan öğretmen adaylarının çocukların duygularına ceza veya ihmal tepkileri vermeyi tercih ettikleri ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmen adaylarının çocukların duygularına vermeyi tercih ettikleri tepkiler ile kendi duygusal farkındalıkları ve duygu düzenlemeleri arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Duygusal farkındalığı yüksek ve duygu düzenlemesi sağlıklı olanların daha sağlıklı duygu sosyalleştirme yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotions arise in response to various situations and experiences, helping us to make sense of situations and experiences. It is necessary for individuals to understand, regulate and socialize with appropriate responses in order to continue their development in a healthy way. In early childhood, the responses to the emotions of the children are seen to be important in terms of recognizing emotional expressions of children, understanding their own feelings and feelings of others, displaying appropriate emotional responses and regulating their emotions. In this study, the relationship between early childhood teacher candidates' responses to the emotions of children and their own emotional awareness and emotional regulations were examined. The research was carried out by using the relational survey model. The sample of the study consists of 346 early childhood education 4th grade students who have taken the course 'teaching practice' for 2 semesters studying in a total of 6 state universities in different provinces in the 2018-2019 academic year.“Personal Information Form”,“The Responses to Children's Emotions Questionnaire-Teacher Form”,“Toronto Alexithymia Scale-20”and“Cognitive Emotion Regulation Questionnaire- Short Version”were used as data collection tools. According to the results of the analysis, it was viii observed that early childhood teacher candidates who are aware of their own feelings and who make appropriate emotional regulations prefer to give responses which are acceptance to children's emotions and supportive for them to overcome their negative emotions. On the contrary, it was revealed that early childhood teacher candidates who have difficulty in recognizing and expressing their own emotions and who cannot make appropriate emotional regulations prefer to give punishment or neglect responses to children's emotions. As a result of the research, it has been determined that there is a relationship between the responses that early childhood teacher candidates prefer to give to emotions of children and their own emotional awareness and emotional regulation. It has been concluded that those with high emotional awareness and healthy emotion regulation perform healthier emotion socialization.