Çocuk edebiyatında göç ve göçmenlik olgusu
The phenomenon of emigration and immigration in children's literature
  1. Tez No: 524659
  2. Yazar: MURAT TEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlık tarihi boyunca göç hareketleri bireyleri ve onların ailelerini birçok yönden etkilemiştir. Özellikle çocuklar ruhsal, fiziki veya sosyal gelişimlerini yeterince tamamlayamadıkları için bu göç hareketlerinden en fazla etkilenen grubu oluşturmaktadırlar. Bu nedenle de, çocuklara yönelik yazılan eserlerin, içerik ve biçimsel yönden nitelikli olması, çocukların gelişim özellikleri, ilgi ve ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu araştırma ile göç ve göçmenlik konulu çocuk kitaplarında; yazarın ve diğer karakterlerin göçmenlere bakış açısı, resim ve biçimsel özellikler, göçmenlere yönelik kullanılan dil, zaman, mekân ve planlamaya ilişkin özellikler incelenmiştir. Daha sonra elde edilen bulgular doğrultusunda çocuk kitabı yazarlarına, öğretmenlere, yöneticilere ve diğer bireylere önerilerde bulunulmuştur. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden döküman incelemesi ile toplanan veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Seçilen çocuk kitapları, uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen analiz formu ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, kitapların % 48'inde göçmenlere karşı kullanılan dilin birtakım olumsuz (hakaret edici, aşağılayıcı) ifadeler barındırdığı görülmüştür. Kitapların 2 tanesinde yer alan resimlerin boyutları birbirine uygun değildir. 9 kitapta ise göçmen karakterlerin vücut parçaları orantısız çizilmiştir. Ayrıca incelenen kitapların % 87'sinde göçmenlerin, ya evsiz oldukları ya da yıkık dökük, pis, loş, karanlık veya nemli yapılarda kısa ya da uzun süre yaşamak zorunda kaldıkları görülmüştür. İncelenen çocuk kitaplarının % 35'i, Almanya'ya göç veya Suriye'den göç konularını ele almaktadır. Bu durum çocuk kitaplarının çevresel ve sosyal koşullara kayıtsız kalmadığının en önemli göstergesi olarak görülebilir. Ayrıca göçmen karakterler olağanüstü özellikler taşımadığı gibi konuşma ve düşünceleri de genel olarak tutarlı ve inandırıcıdır. Kitapların % 65'inde göçmen çocuklar ile göç ettikleri ülkelerde yaşayan çocukların kısa ya da uzun süreli anlaşmazlıklar yaşadığı, göçmen çocukların dışlandığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migrations have influenced the individual and their families in different ways throughout history. Especially, children constitute the most affected group by those migrations because they are not able to complete their mental, physical development and social progress adequately. That is why, the works intended for children need to have quality in terms of content and style, and be developed by taking into account of the child's development characteristics, interest and needs. In this study, the perspectives of the author and other characters to migrants, illustrations and morphological properties, the language, the time, the place, and the characteristics regarding planning which are chosen to talk about migrants in children's books about migration have been studied. Then, according to obtained findings, suggestions have been made to children's books writers, teachers, administrators and other people. In the study, the findings which have been collected with documents analysis, one of qualitative research methods, have been analysed with descriptive analysis technique. Chosen children's books have been scrutinised with analysis form developed in accordance with expert opinion. According to the results of the study, it has been seen that the language used about migrants in 48 percent of the books contains some negative remarks (insulting or derogatory) toward the migrants. Dimensions of pictures in two of the books do not fit each other. In nine of the books, the body parts of the migrant characters were disproportionately drawn. Besides, in 87 percent of the books which have been examined, migrants have been shown to be either homeless or obliged to live in dirty, ruined and dark houses, or even in moist buildings temporarily or permanently. 35 percent of the books are about emigration from Syria or immigration to Germany. This could be the proof that children's books are not completely split off from the environment and social conditions. Furthermore, migrant characters never have supernatural attributes, and are realistic and consistent when they talk. It has been concluded that in 65 percent of the books, migrant children experienced either a prolonged or short conflict with the local children, and that have been excluded.