Yaratıcı dramanın felsefe öğretiminde kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of creative drama in teaching philosophy
- Tez No: 524690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada 11.sınıf felsefe dersi siyaset felsefesi ünitesi kazanımları çerçevesinde geliştirilen yaratıcı drama atölyesinin öğrencilerin felsefe dersine yönelik tutumlarına, akademik başarılarına etkisinin incelenmesi ve öğrencilerin başarılarının altında yatan nedenlerin ayrıntılı bir şekilde belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ön test ve son test uygulamalı deney ve kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Bu nedenle araştırmada nicel ve nitel araştırma desenlerinin bir arada kullanıldığı“karma yöntem”tercih edilmiştir. Karma yöntem araştırma tasarımlarından sıralı açıklayıcı tasarım kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ardahan ili Çıldır ilçesi Çıldır Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında AL 11/A ve AL 11/B şubelerinde öğrenim gören 52 öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında AL 11/A sınıfı deney grubu, AL 11/B sınıfı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında nicel verilerin toplanılması için deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilere siyaset felsefesi ünitesi başarı testi ve felsefe dersi tutum ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri kovaryans analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda geliştirilen siyaset felsefesi ünitesi yaratıcı drama atölyesinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin başar ve tutum puanlarındaki değişimin, kontrol grubu öğrencilerinin başarı ve tutum puanlarındaki değişime göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Nitel veriler ise geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşme sonucunda elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda deney grubunda yer alan öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmede öğrencilerin başarılarının altında yatan nedenler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Öğrenciler geliştirilen siyaset felsefesi yaratıcı drama atölyesinin derse yönelik başarılarını arttırdığını belirtmişlerdir. Bununla birlikte öğrenciler geliştirilen siyaset felsefesi yaratıcı drama atölyesinin felsefe dersine yönelik duygu, düşünce ve davranışlarını da olumlu yönde etkilediğini ifade etmişlerdir. Elde edilen bu sonuçlar araştırmanın nitel verileri ve nicel verilerinin birbirini desteklediğini göstermektedir. Araştırma sonuçlarından hareketle uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate the effect of creative drama atelier that was developed in the sense of the acquisitions of the unit of politics philosophy in the course of philosophy at 11th grade on the attitudes of students towards the course of philosophy and on their academic success, and to determine the reasons lying behind the student success in detail. The research is a quasi-experimental study with pre and post-test application and control group. Therefore,“mixed method”where qualitative and quantitative research designs were used together was preferred. Out of mixed method research designs, sequential explanatory design was used. The working group of the research was made up of 52 students attending to AL 11/A and AL 11/B branches of Multi Programed Anatolian High School in the town of Çıldır, the city of Ardahan in the Educational Year of 2016-2017. Within the content of the research, AL 11/A class was determined as the test group and AL 11/B class was determined the control group. The students in both the test and control groups were applied the success test of politics philosophy unit that was developed through analyses and philosophy course attitude scale. The quantitative data of the research was analysed through covariance analysis. It was found that the change in the success and attitudes scores of the test group students who were applied creative drama atelier of the unit of politics philosophy that was developed through analysis had a statistically significant increase compared to the success and attitude scores of those in the control group. The qualitative data was gathered through semi-structured interview that was developed. The data obtained in the interview was analysed with content analysis. At the end of the analysis, the reasons lying under the success of the students were investigated in detail in the semi-structured interview that was made with the students in the test group. Students expressed that the developed creative drama atelier of politics philosophy increased their success in the course. Besides that, students also pointed out that the developed creative drama atelier of politics philosophy had a positive effect on the feelings, thoughts and behaviours towards the course of philosophy. The findings obtained show that the qualitative and quantitative data of the research support each other. Depending on results of the research, some recommendations were given to the applicants and researchers.