2-MEV (İki faktörlü çevresel değerler modeli) tutum ölçeğinin Türkçeye adaptasyonu
Turkish adaptation of 2-MEV (Two-factors model of environmental values) attitude scale
- Tez No: 524691
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çevre sorunlarının kökünden çözülebilmesi için planlı ve programlı bir eğitimin küçük yaşlardan itibaren verilmesinin çok önemli olduğu bilinmektedir. Bireylerin çevre eğitimi süreci içerisinde aktif rol alması öğrenmenin kalıcı olmasını sağlar. Bu eğitim sonucunda duyarlı ve bilinçli bireyler yetiştirilmesi, çevre sorunlarının azalmasına çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu araştırmanın amacı, orijinali Kibbe, Bogner ve Kaiser (2014) tarafından geliştirilen İki faktörlü Çevresel Değerler Modeli (2-MEV) ölçeğinin Türkçeye uyarlama çalışmasını yapmaktır. Ölçek, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi için eko-okullarda öğrenim gören 508 sekizinci sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini belirlemek için faktör analizi yöntemi kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçeye uygunluğuna doğrulayıcı faktör analizi ile bakılmıştır. 20 maddeye sahip olan ölçek“Koruma”ve“Kullanma”adında iki boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin tamamı için Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısı ,88; Koruma boyutu için ,78 ve Kullanma boyutu için ,79 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar ölçeğin yapısının Türkçeye uygun olduğunu göstermiştir ve ölçeğin Türkiye'de de kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that it is very important to give a planned and programmed education from the young ages in order to solve the environmental problems radically. Individuals' active involvement in the environmental education process ensures that learning is permanent. As a result of this training, raising sensitive and conscious individuals will contribute greatly to the reduction of environmental problems. The purpose of this research is to make the Turkish adaptation of the Two-Factor Environmental Values Model (2-MEV) scale which was originally developed by Kibbe, Bogner and Kaiser (2014). In order to determine the reliability and validity the scale was administrated to 508 8th grade students who are studying in eco-schools. Factor analysis was used to determine the constract validity of the scale. Its appropriateness to Turkish was tested through confirmatory factor analysis. The scale, which has 20 items, has two dimensions called“Preservation”and“Utilization”. Cronbach's Alpha reliability coefficient was calculated as ,88 for all of the scale; ,78 for Preservation dimension and ,79 for Utilization dimension. The results showed that the structure of scale was suitable for Turkish and it could be used in Turkey as well.