İlerleyici ve stabil hafif kognitif bozukluk olgularında olaya ilişkin potansiyellerin incelenmesi
Evaluation of event related potentials in patients wi̇th progressive and stable mild cognitive impairment
- Tez No: 524752
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRSEV YENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DURUSU EMEK SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Sinir Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Amnestik Hafif Kognitif Bozukluk (HKB), Alzheimer Hastalığı'nın (AH) öncül evresi olarak görülmektedir ve AH'ye dönüşme oranı oldukça yüksektir. HKB'den AH'ye dönüşümü öngörebilecek bir belirtece ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın amacı, olaya ilişkin potansiyellerden P300 bileşeninin HKB'den AH'ye dönüşümde belirteç olarak kullanılabilirliğinin incelenmesidir. Yöntem: Başlangıç ve bir yıllık takip nörolojik muayene, nöropsikolojik test ve EEG kayıtları bulunan 14 ilerleyici, 14 stabil HKB olgusu ile bu olgularla yaş, eğitim ve cinsiyet uyumlu 29 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların görsel seyrek uyaran paradigmasıyla ortaya çıkarılan ortalama P300 genlik değerleri, Fz, Cz ve Pz elektrotlarından, 280-550 ms zaman aralığında otomatik olarak ölçülmüştür. Ortalama P300 genlik değerleri ile nöropsikolojik test puanları arasındaki korelasyonlar incelenmiş ve ortalama P300 genlik değerlerinin duyarlılık ve özgüllüğünün belirlenmesi için ROC eğrisi analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Amnestic mild cognitive impairment (MCI) is considered as the prodromal stage of Alzheimer's disease (AD) and the conversion rate from MCI to AD is high. There is a need for a marker to predict the conversion from MCI to AD. The aim of the study is to investigate the utility of P300 component of event related potentials as a marker for conversion from MCI to AD. Method: The study included 14 progressive MCI, 14 stable MCI and age, education, gender matched 29 healthy controls with baseline and follow-up neurological examinations, neuropsychological tests and EEG recordings. The average P300 amplitude values, which elicited by a visual oddball paradigm, were measured automatically from the Fz, Cz and Pz electrodes at a time interval of 280-550 ms. Correlations between P300 amplitude values and neuropsychological test scores were examined. ROC curve analyzes were performed to determine the sensitivity and specificity of mean P300 amplitude values.