Malezya ve Türkiye'de İslami bankacılığın etkinlik ve performans analizleri
Malaysia and the Turkish Islamic banking efficiency and performance analysis
  1. Tez No: 524755
  2. Yazar: MOHAMED EL BENANY EKHLIVE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllardaki finansal krizler, İslami finansın özellikle de islami bankacılık sisteminin ekonomik ve finansal dünyadaki önemini ve gücünü etkili bir şekilde göstermiştir. Sistemin bu gücü, akademik araştırmacılara ve finans kurumlarına İslami bankacılık sisteminin etkinliğini ve performansına odaklanmayı sağlamıştır. Bu nedenle araştırmanın temel amacı, Türkiye'de Katılım bankaların performans ve etkinliğini Malezya'daki İslami bankalarla karşılaştırarak analiz etmektir. Bu amaçla, Türkiye'den üç katılım bankası ve Malezya'dan yedi İslami banka analize dahil edilmiştir. Canlı bulguları elde etmek için literatürde sık kullanılan iki analiz tekniği kullanılmıştır. İlk olarak, kârlılık, likidite ve risk ve borç ödeme gücünü belirlemek için oran analizi kullanılmış, diğer yandan etkinlik skorlarını hesaplamak amacıyla Veri zarflama analizi yöntemi girdi ve çıktı odaklı CCR ve BCC modelleri ile kullanılmıştır. Her iki teknikten elde edilen bulgulara göre, Türkiye'deki Katılım bankalarının etkinlik skorları yüksek olmasına rağmen likidite, risk ve borç ödeme güçleri olması gerektiği kadar güçlü değildir. Bununla birlikte, kârlılıkları Malezya İslam bankalarına göre çok daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The recent financial crises have strongly pointed the importance and strength of Islamic finance, especially Islamic banking system to the economic and financial World. This strength of the system persuades academic researchers and financial professionals to focus on the efficiency and performance of the Islamic banking system. For that reason, the main objective of the research is to analyze the performance and efficiency of islamic banks in Turkey compared to Malaysia. For this purpose, this study selects three banks from Turkey and seven banks from Malaysia. To obtain vibrant findings, it uses two frequently used analysis techniques in literature—first, ratio analysis in order to ascertain profitability, liquidity, and risk and solvency, on the other hand, Data Envelopment Analysis (DEA) for calculating efficiency scores considering two Input and output-oriented models (CCR and BCC). After applying both techniques, the results show that though Turkish islamic banks' efficiency score higher, liquidity as well as risk and solvency are not as higher as it should be. However, its profitability is much higher compared to Malaysian islamic banks.