The impact of Syrian Civil War on the Kurdish resolution process
Suriye İç Savaşı'nın çözüm sürecine etkisi
  1. Tez No: 524754
  2. Yazar: MUSA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, 2011 yılında Suriye'de başlayan ve devam eden iç savaşın, Türkiye'de 2009 yılında başlatılan çözüm sürecinin başarısızlığa uğramasındaki olumsuz etkisini, Sirayet Süreci Yaklaşımı (Contagion Process Approach) bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel sorusu, ifade edilen Çözüm Süreci'nin başarısızlığa uğramasında Suriye'de cereyan etmekte olan iç savaşın rolü nedir şeklinde formüle edilebilir. Bu soruyu çözmek amacıyla bu çalışmada, Süreç Takibi (process tracing) ve Elit Mülakatlar (elite interview) yöntemi kullanılarak, bir ülkedeki (Suriye) çatışmanın bir başka ülkeye (Türkiye) sıçrama süreci ortaya konulmuş ve böylece literatürde hakkında çalışmalar yürütülen Sirayet Süreci Yaklaşımı doğrulanmıştır. Bu çalışmanın literatüre ilk katkısı, literatürdeki diğer çalışmaların çoğunlukla etkilenen ülkedeki (Türkiye) yerel faktörlere odaklanarak etkilenme sürecinde uluslararası ve ulus ötesi faktörleri yeterince göz önünde bulundurmamış olmalarının aksine, söz konusu eksikliği incelemeye dâhil etmesidir. İkinci katkı, diğer çalışmaların, Türkiye'de yürütülen Çözüm Süreci'nde, süreçte yer alan aktörleri interaktif bir yöntemle incelemeye dâhil etmemelerine rağmen, bu çalışmanın söz konusu aktörleri, birebir elit mülakat yapmak suretiyle inceleme sürecine dâhil etmesidir. Son katkı, diğer literatür çalışmalarının çözüm sürecindeki başarısızlığı sadece betimsel bir incelemeye tabi tutmalarının ötesine geçerek, çözüm sürecindeki başarısızlığı teorik bir çerçeveyi esas alarak incelemiş olmasıdır. Bu tez çalışmasından elde edilen sonuç, veya çalışmanın doğrulanan ana argümanı, Suriye'de sürdürülen iç savaşın yayılma etkileri ile beraber çözüm sürecinin temel tarafları olan Türk Hükümeti ve PKK'nın süreç içindeki fayda-maliyet analizlerini yeniden değerlendirmeye tabi tutmasına sebep olduğu ve değerlendirme sonucunda sürecin Türk Hükümeti aleyhine işlemesi ve PKK'nın süreçten beklentilerinin artması nedeniyle çözüm sürecinin baltalandığı ve çatışma ortamına yeniden dönüldüğüdür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of the Syrian Civil War on the failure of the Kurdish Resolution Process in Turkey within the context of Contagion Process Approach. The main question of the thesis can be formulated as such: what is the role of the civil war taking place in Syria on the failure of the mentioned Resolution Process? In order to handle this question, by using Process Tracing and Elite Interview methods, the process whereby conflict in one country (Syria) spreads to another country (Turkey) has been presented. The first contribution of this study to the literature is, contrary to most studies in the literature focusing primarily on the domestic factors in Turkey and thus neglecting international and transnational factors, that it incorporates the mentioned absence into the study. The second contribution is that this study has included numerous individuals engaged in the process both directly or indirectly in the examination process through elite interviews. The final contribution is that this study has ruled out other studies in the literature that handle the failure of the Resolution Process in a descriptive way and examined the failure based on a theoretical framework. The result obtained from this study is that the Resolution Process was barred and clash environment was re-established because the Syrian Civil War with its spillover effects started working against the Turkish government and the expectations of the PKK increased when the Turkish government and the PKK, the main actors in the Resolution Process, re-evaluated the cost-benefit analysis.