Farklı ağız gargaralarında bekletilmiş diş mineleri ve farklı tip kompozitlerin fiziksel özelliklerinin invitro değerlendirilmesi
The effect of mouthrinses on the physical properties dental enamels and di̇fferent composi̇tes: in vi̇tro study
- Tez No: 829195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ŞEKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı ağız gargaralarında bekletilen diş minesi ve farklı tip kompozitlerin sıvı emilimi, sertlik, elastik modülüs, yüzeyin pürüzlülüğü, yüzey görüntüsünün incelenmesi ve elemental analizleri açısından değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 3 farklı güncel kompozit materyalleri [Admira Fusion (Voco, Cuxhaven, Almanya), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray Med INC, Okayama, Japonya) ve Mosaic Universal (Ultradent Products, South Jordan, Utah, Amerika Birleşik Devletleri)] ve ağız ortamına sürmemiş insan molar dişlerinin bukkal mine yüzeyleri, farklı solüsyonlar [Yapay tükürük, Listerine Cool Mint (Johnson & Johnson, İstanbul Türkiye), Colgate Plax Alkolsüz (Colgate Palmolive, İstanbul, Türkiye)] içerisinde bekletilmiştir (n=5). Materyallerin sıvı emilimi ölçümü, kumpas ve hassas analitik terazi ile yapılarak kaydedilmiştir. Sertlik, elastik modülüs ve yüzey pürüzlülüğü için nanoindenter cihazı kullanılmıştır. Her gruptan 1'er örnek hazırlandıktan sonra, materyallerin yüzey görüntülerinin ve elementel analizleri için taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılım spektrometresi kullanılmıştır. Solüsyon ve materyallerin incelenmesinde iki yönlü varyans analizi kullanıldı. Verilerin istatiksel analizi IBM SPSS V23 programında gerçekleştirilmiştir. Çoklu karşılaştırmalarda ise Benferroni ve Tukey HSD testlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of our study is to evaluate the liquid absorption, nanohardness, elastic modulus, surface roughness, surface appearance and elemental analysis of tooth enamel and different types of composites kept in artificial saliva and two different mouthrinses. Materials and Methods: In our study, 3 different current composite materials [Admira Fusion (Voco, Cuxhaven, Germany), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray Med INC, Okayama, Japan) and Mosaic Universal (Ultradent Products, South Jordan, Utah, USA)] and buccal enamel surfaces of molar teeth were kept in different solutions [Artificial saliva, Listerine Cool Mint (Johnson & Johnson, Istanbul Turkey), Colgate Plax Non-Alcoholic (Colgate Palmolive, Istanbul, Turkey)] (n=5). For liquid absorption measurements of materials; calipers and Pioneer precision analytical balance were used. Nanoindenter device was used to examine the hardness, elastic modulus and surface roughness. Scanning electron microscope and Energy Dispersive X-Ray device was used to examine the surface images and elemental analysis. Statistical analysis of the obtained data was performed by IBM SPSS V23 program.