Periapikal lezyonlarda NO, IL-1ß, TNF-?, HSP60 ve HSP70 ekspresyonlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the expression of NO, IL-1ß, TNF-?, HSP60 and HSP70 in periapical lesions
  1. Tez No: 248505
  2. Yazar: ERTAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUNÇ DAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; periapikal lezyonlarda nitrik oksit (NO), interlökin-1 beta (IL-1ß), tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-?), ısı şoku protein 60 (HSP60) ve ısı şoku protein 70 (HSP70)'in salınımlarının incelenmesi ve değerlendirilmesidir, ayrıca bu moleküllerin salınım miktarlarının birbirleri ile ilişkilerinin araştırılmasıdır.Çalışmaya, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne farklı nedenlerden dolayı müracaat eden sistemik olarak sağlıklı toplam 59 birey dâhil edildi. Çalışma protokolüne göre bireyler üç gruba ayrıldı. Periapikal ve periodontal olarak sağlıklı 10 birey kontrol grubunu, radyografik ve histolojik olarak tanısı konmuş kronik apikal periodontitisli 33 hasta ile radiküler kistli 16 hasta periapikal lezyonlu grupları oluşturdu. Çalışmamıza dâhil edilen tüm bireylere çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verildi ve imzalı onayları alındı.Bu çalışmada kontrol, kronik apikal periodontitis ve radiküler kist gruplarından elde edilen doku örneklerinde iNOS antikoru ile boyanma skorlarının istatistiksel incelemesinde her grup arasında ileri derecede anlamlılık tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine and to evaluate the expression of nitric oxide (NO), interleukin-1 beta (IL-1ß), tumor necrosis factor-alpha (TNF-?), heat shock protein 60 (HSP60) and heat shock protein 70 (HSP70) in periapical lesions, it also aims to study the relationships between the expression amounts of these molecules.Fifty-nine systemically healthy patients were included the study which they attend Dentistry Faculty of Ataturk University for different causes. According to the study protocol all individuals were divided into three groups. The control group consisted of 10 periodontally and periapically healthy individuals, the groups with periapical lesions had 33 patients who were radiographically and histologically diagnosed with chronic apical periodontitis and 16 patients with radicular cyst. The protocol of investigation was explained to each individual and received his or her signed consent.In the study, in statistical analysis of scores of staining with iNOS antibody of tissue samples, obtained from control, chronic apical periodontitis and radicular cyst groups, statistically highly significant differences were found among all groups.