Otel işletmelerinin yiyecek ve içecek bölümünde bilgisayar kullanımı ve bir model önerisi
- Tez No: 52480
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DÜNDAR DENİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Hızla gelişen konaklama endüstrisi» küçük işletmelerden, bir çok aktiviteyi bünyesinde barındıran büyük işletmelere doğru bir gelişme seyretmektedir. Bu durum; işletme içindeki bölümlerin çoğalmasına ve kontrolün bütün departmanları da kapsayacak ölçüde bilgisayarlaşmasına gitmiştir. Ülkemiz bilgisayar sektörü, bilgi ve uygulanan programlar açısından dünyadaki gelişmelerden geri kalmamıştır'. Çalışma Otel işletmelerinde yiyecek ve içecek bölümünde bilgisayarın nasıl kullanıldığı, nasıl kullanılması ve kurulması gerektiği hakkında bilgi verip bu doğrultuda da bir model önerisi getirmektedir. Tezin Birinci Bölümünde; Bilgisayar hakkın da bilgi verilerek donanım, yazılım gibi temel konulara değinilmiş ayrıca otellerde bilgisayar' kullanımının etkileri anlatılmıştır. ikinci Bölümünde-, Bilgisayar ve yiyecek içecek bölümü ile arasındaki ilişki üzerinde durulmuş, bilgisayarın önemi anlatılmış, bu bölümde hangi tip sistem ve m akmaların kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Üçüncü Bölümünde; Ankara'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerini ve bağlı olarak yiyecek içecek bölümünü kapsayan bir araştırma yapılmış, bu araştırmanın değerlendirilmesi ile birlikte yorumu yapılmıştır. Dördüncü Bölümde; Otel işletmelerinde Yiyecek ve îçecek bölümüne bir model önerisi getirilerek sonuca gidilmiştir,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapidly developing lodginig industry, has experienced a remarkable progress from small enterprises to the big ones including several activities in themselves. This progress has led to an increase in the number of departments within the enterprise and to a computerized control covering all relevant departments. The computer system in our country closely followes the world-wide developments regarding both the knowledge and the programs applied. This study, while revealing how the computers are being used in food and beverage departments of hotel enterprises in Ankara and how these computers should be used and installed, proposes a model in mis direction. «, In the first chapter of this thesis; General knowledge was given about computers and basic subjects like hardware and software. Besides the impression of computer use in hotels was told. In the second chapter; The relationship between computers and food and beverage department was given, the importance of computers was told, and which type of computers and system must be used was given. In the third chapter; A research was given covering four and five star hotel enterprises in Ankara and affilrated food and beverage departments and the conclusion of the research was made with its interpret. In the fourt chapter; A conclusion was given by using a model suggestion covering food and beverage department in hotel enterprises.