Use of currency hedging instruments by non-financial Turkish firms
Finansal kesim dışı Türk firmalarının döviz kuru üzerine yazılmış türev araç kullanımı
- Tez No: 524800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Finansal kesim dışı Türk firmaları, yabancı para pozisyonları sebebiyle kurdaki dalgalanmalara karşısında operasyonel ve finansal risklere maruz kalmaktadır. Türk firmaları hem yerel hem de yabancı finansal kurumlarla, döviz kuru üzerine yazılmış türev sözleşmeleri yapabilmektedir. Buna karşın, türev ürün kullanımının Türk firmaları için yaygın olmadığı gözlenmektedir. Bu tezde, firmaların türev ürün kullanma eğilimlerini ve hedge oranlarını etkileyen firma özelindeki değişkenleri incelemektedir. Bu amaçla, Borsa İstanbul'da işlem gören finansal kesim dışı Türk firmalarından bir örneklem oluşturulup, 2007 ve 2017 arasını kapsayan süreç için ilgili veri toplanmıştır. Riskten korunma amaçlı davranışları temsil etmesi konusunda, firmaların döviz kuru üzerine yazılmış türev araç kullanımı incelenmektedir. Çünkü döviz kuru üzerine yazılmış türev araçlardan kaynaklanan yabancı para pozisyonları finansal tabloların dipnotlarında rapor edilmektedir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, firma büyüklüğü ve kaldıraç oranının, firmaların döviz kuru üzerine yazılmış türev araçlarını kullanma eğilimini arttırdığı gözlenmektedir. Buna karşın, maddi duran varlık oranının ise riskten korunma eğilimini azaltıcı yönde etki yaptığı bulunmuştur. Ayrıca, firmaların likidite aracılığı ile türev araçlara alternatif riskten korunma stratejisinin, türev araçlar ile sağlanan riskten korunma derecesini azaltıcı yönde etki yaptığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Having significant exchange rate exposure, Turkish non-financial firms face both operational and financial risk caused by exchange rate movements. Despite not being as deep as in the developed countries, Turkish financial markets offer currency hedge instruments. Additionally, firms can engage derivative instruments offered by non-domestic financial agents. Although Turkish firms have option for hedging against currency risk, it can be observed that use of those instruments is not common for Turkish firms. This thesis aims to examine firm specific factors that affect decision the use of hedging instruments as well as degree of hedging. For that purpose of study, a sample of 178 Turkish non-financial firms listed in Borsa Istanbul is utilized and relevant data collected for the period between 2007 and 2017. Use of currency derivatives is considered appropriate representation of hedging tendency for Turkish firms, as FX positions of firms arise from derivative contracts are reported accurately in disclosures of financial reports. According to results, firm size and leverage are found to be increasing factors for tendency to use currency derivatives. Conversely, fixed asset ratio is negatively significant for tendency to hedge. Moreover, liquidity buffer as a substitute for derivative usage is found to be reducing factor for degree of hedging.