Beş yıldızlı otel işletmelerinde çevre korumaya yönelik uygulamalar: İstanbul örneği
Practices for environmental protection in the five-star hotel enterprises: Istanbul model
- Tez No: 524812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Turizm endüstrisi varlığını çevreye borçlu olan endüstrilerdendir. Turizm faaliyetlerinin yapılabilmesi, çevrenin uygunluğuna bağlıdır. Bozulmuş veya tahrip edilmiş bir çevrede turizm faaliyetlerinin yapılması söz konusu değildir. Bazı noktalarda çevrenin çekiciliği turizm hareketinin kaynağını oluşturmaktadır. Bu yüzden çevrenin turizme girdi olarak değerlendirilmesi yanlış olmayacaktır. Bundan dolayı konaklama işletmeleri için çevre konusu önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı İstanbul'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmelerinin çevre koruma uygulamalarını benimseme ve uygulama durumlarını saptamak, bu uygulamaların işletmelere sağladığı faydaları ortaya koymak ve elde edilen sonuçlardan hareketle çevre koruma uygulamalarına ilişkin otel yöneticilerine öneride bulunmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is one of the industries that owe its existence to the environment. The ability to carry out tourism activities depends on the suitability of the environment. It is not possible to carry out tourism activities in a deteriorated or destroyed environment. The attractiveness of the environment in some points constitutes the source of tourism movement. Therefore, it will not be incorrect to consider environment as an input for tourism. For this reason, environmental issues are important for accommodation enterprises. The aim of this study is to determine whether five-star hotel enterprises operating in Istanbul adopt and apply environmental awareness practices, to reveal the benefits of these practices for the enterprises, and to make suggestion in relation to environmental awareness practices to the hotel managers according to the results obtained.