Algılanan ebeveyn tutumu, algılanan sosyal destek ve benlik saygısının ergenlerin akran zorba davranış eğilimi ile ilişkisi
Correlation between perceived parental attitudes, perceived social support and self esteem on peer bullying behaviour tendency
  1. Tez No: 524811
  2. Yazar: ERGİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA GÜÇLÜ GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin akran zorba davranış eğilimi ile algılanan ebeveyn tutumu, algılanan sosyal destek ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini 14-19 yaşları arasında 206 ergenden oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan gönüllü bireylere Demografik bilgi formu, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Anne Baba Tutumları Ölçeği, Zorbalık Davranış Eğilimi Ölçeği ve Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilere uygulanan istatistiksel analizler sonucu kız ergenlerin anne ve babasından algıladıkları kontrol/denetleme düzeylerinin erkek ergenlerden daha yüksek olduğu, eğlence amaçlı zorbalık ve duygu zorbalığı eğilim düzeylerinin erkek ergenlerde kız ergenlere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Anne babası boşanmış veya ayrı olan ergenlerin anne ve babasından algıladıkları psikolojik özerklik düzeylerinin anne babası evli olan ergenlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Babasının eğitim durumu ilkokul olan ergenlerin fiziksel ve sözel zorbalık eğilimi düzeylerinin babasının eğitim durumu lise olan ergenlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Değişkenler arası ilişki incelendiğinde algılanan aile desteği düzeyi yüksek olan ergenlerin zorbalık eğilimi düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Anne baba tutumları ölçeği alt boyutlarından kontrol/denetleme düzeyi yüksek olduğunda sözel zorbalık, eğlence amaçlı zorbalık ve duygu zorbalığı eğilim düzeylerinin düşük olduğu, kabul/ilgi düzeyi yüksek olan ergenlerde ise duygu zorbalığı eğilim düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Benlik saygısı düzeyi yüksek olan ergenlerde zorbalık davranış eğilim düzeylerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between adolescent bullying behaviors and perceived parental attitudes, perceived social support, and self-esteem. The study sample consists of 206 adolescents aged between 14-19 years. Demographic information form, Perceived Social Support Scale, Parent Attitudes Scale, Bully Behavior Tendency Scale and Self-Esteem Scale were applied to the volunteers who participated in the research. The statistical analyzes applied to the obtained data showed that the levels of control / supervision of female adolescents perceived by their parents were higher than that of male adolescents and that the level of bullying for fun and emotion bullying tendency was found to be higher in male adolescents than female adolescents. Adolescents whose parents were divorced or separated were found to have higher psychological autonomy levels than their peers whose parents are married. The level of physical and verbal bullying tendency of the adolescents, whose father's educational status was elementary school level were found to be significantly higher than the adolescents whose fathers had higher education. When the relationship between the variables was examined, it was found that bullying tendencies of the adolescents with a high level of perceived family support were found to be low. Verbal bullying, bullying for fun and emotion bullying tendencies are low when parental attitudes are control / supervision from the scale subscales, it was found that the level of emotion bullying was lower in adolescents with higher acceptance / interest level. For adolescents with a high level of self-esteem, it was concluded that levels of bullying tendency were low.