John Locke'da tabiat kanunu fikri
  1. Tez No: 52484
  2. Yazar: MUSTAFA DESTİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill SUMMARY When we book at the depths of history of thought some philosophers' ideas have passed through the period during which they lived and their ideas have been the so urce for the future. John Locke was a typical representative of the Island Empirism and was opposed to the continent rationalism. And his point of view about“Law of Nature”has been the main subject of my thesis“What is Law of Nature”and“What are the sources of these Laws?”“How do we know these Laws? ”Are these Laws obligatory or not?“ These kinds of questions have been answered in this thesis. While we were studying at the beginning the firist knowledge that we acquired showed us that this concept was agreed on as metaphysical entity by the Nature Phi losophers in the antiquity. In the period of system Phi losophers in addition to this meaning, the events which had happened in the universe were explained as reason- result relations bu the system philosophers. In the Middle Ages, thinkers tried to explain this concept with a religious perspective taking Batlamyus1 and Aristo's thoughts as a starting point Nowadays, science is getting more valuable than the others. In this period, ”Law of Nature“ is usually explained as being cosmological.ÖZET Düşünce tarihinin derinliklerine baktığımız zaman bazı filozofların görüşleri yaşadıkları çağı aşarak gelecek yüzyıllara kaynak teşkil etmiştir. Kıta Rasyonalizminin karşısında yükselen Ada Empirizmi'nin tipik bir temsilcisi olan John Locke'un 'Tabiat Kanunu”(Law of Nature) hak kındaki görüşleri çalışmamızın ana konusu olmuştur.Bu itibarla tezimizde tabiat kanunu nedir? Bu kanunların kay nağı nelerdir? Biz bu kanunları nasıl ve ne ile bilebiliriz? Herkes bu kanunları bilebilir mi? Bu kanunlar zorunlu mudur yoksa zorunsuz mudur? v.b. gibi sorulara Locke fel sefesi içerisinde cevaplar arandı. Bu araştırmada elde ettiğimiz ilk bilgiler, bu kav ramın ilkçağlarda özellikle“Doğa Filozofları”nca metafizik bir mahiyette ele alındığı sonucunu ortaya koymuştur. Sis tem Filozofları denilen dönemde ise bu kavram metafizik bir mahiyet taşımakla beraber dış dünyada olagelen olay ların arasında bir neden sonuç ilişkisi kurularak açık lanmaya çalışılmıştır. Ortaçağda ise düşünürlerin Bat- lamyus ve Aristo'nun görüşlerini temel alarak dini bir perspektif içerisinde bu kanunu açıklamaya çalıştıklarını görmekteyiz. Bilimde deneyin önem kazandığı Yeniçağda ise tabiat kanunu fikri genellikle kozmolojik bir mahiyette sunulmuştur. Locke'un tabiat kanunları hakkındaki görüşleri ise kozmolojik olmaktan öteye etik bir mahiyet taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ÖZET Düşünce tarihinin derinliklerine baktığımız zaman bazı filozofların görüşleri yaşadıkları çağı aşarak gelecek yüzyıllara kaynak teşkil etmiştir. Kıta Rasyonalizminin karşısında yükselen Ada Empirizmi'nin tipik bir temsilcisi olan John Locke'un 'Tabiat Kanunu“ (Law of Nature) hak kındaki görüşleri çalışmamızın ana konusu olmuştur.Bu itibarla tezimizde tabiat kanunu nedir? Bu kanunların kay nağı nelerdir? Biz bu kanunları nasıl ve ne ile bilebiliriz? Herkes bu kanunları bilebilir mi? Bu kanunlar zorunlu mudur yoksa zorunsuz mudur? v.b. gibi sorulara Locke fel sefesi içerisinde cevaplar arandı. Bu araştırmada elde ettiğimiz ilk bilgiler, bu kav ramın ilkçağlarda özellikle ”Doğa Filozofları“nca metafizik bir mahiyette ele alındığı sonucunu ortaya koymuştur. Sis tem Filozofları denilen dönemde ise bu kavram metafizik bir mahiyet taşımakla beraber dış dünyada olagelen olay ların arasında bir neden sonuç ilişkisi kurularak açık lanmaya çalışılmıştır. Ortaçağda ise düşünürlerin Bat- lamyus ve Aristo'nun görüşlerini temel alarak dini bir perspektif içerisinde bu kanunu açıklamaya çalıştıklarını görmekteyiz. Bilimde deneyin önem kazandığı Yeniçağda ise tabiat kanunu fikri genellikle kozmolojik bir mahiyette sunulmuştur. Locke'un tabiat kanunları hakkındaki görüşleri ise kozmolojik olmaktan öteye etik bir mahiyet taşımaktadır.IV Locke's thoughts about ”Law of Nature“ is not only cosmological, it also includes the ethical sense too. When Locke's thought about ”Law of Nature“ are examined it'll be found that humanity and human ac tivities are the fundament. He always wondered, ”How can a human who has got high morality be created. According to him“Laws of Nature”are created by di vine will, and are controlled by the divine will. The source of these events is God's commandment.“Are the Laws of Nature obligatory or not?”Locke answered this question as follows: The existence of God is obligatory but the“Laws of Nature”aren't. And, he claims that there is a close relation ship between the miraculous divine inspiration and morality. According to him, God created the universe and didn't withdraw. The subjects which can't be grasped, by humans were clarified by way of sending divine ins piration by the God. The miraculous means interferences with the universe and the miraculous things have been ef fected by God If these miraculous things happen fre quently, they will be less valuable. The laws of Nature inc lude the real morality so there is an unavoidable relation between the Laws of Nature and Morality, and Laws of Na ture contitute the source of moral values.