Teaching reading in est with special reference to English in electrical engineering and electronics
- Tez No: 52485
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUAT ALTUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma English in Electrical Engineering and Electronics isimli kitaba dayalı olarak“Bilim ve Teknik için İngilizce”öğretiminin önemini vurgulamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu ders kitabı Eric H. Glendinning tarafından yazılmıştır ve Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencileri için Teknik İngilizce derslerinde kullanılmak üzere tavsiye edilebilir. Tezin birinci bölümü problemi ve bu çalışmanın amacım açıklar, ikinci bölüm İngilizce dil öğretiminin tarihsel gelişimiyle başlar ve“özel Amaçlı İngilizce”ve“Bilim ve Teknik için İngilizce”öğretiminde okuma becerisinin yeri metotlar ve yaklaşımlar açısından tartışılır. Bu bölüm“Bilim ve Teknik için İngilizce”öğretiminde okuma parçalarının dil yapısı ve kelime bilgisi yönünden değerlendirilmesiyle son bulur. Üçüncü bölümün amacı“Bilim ve Teknik için İngilizce”öğretiminin ortaya çıkmasına neden olan ihtiyaç analizinin önemini göstermektedir. Bu bölümde Gazi Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin ihtiyaç analizi yapılmış ve değerlendirilmiştir. Daha sonra,“Bilim ve Teknik için İngilizce”öğreten öğretmenin üstlendiği roller ve bu konu için gereken eğitim tartışılır. Dördüncü bölüm okuma becerisini vurgulayarak bütün becerileri“Bilim ve Teknik için İngilizce”öğretimiyle ilgili olarak değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın beşinci bölümü English in Electrical Engineering and Electronics isimli kitabın“Bilim ve Teknik için İngilizce öğretimi açısından analizi ve değerlendirilmesini ve örnek bir okuma dersinin planını içerir. Bu bölümde ayrıca ”Bilim ve Teknik için İngilizce" öğretimine ilişkin müfredat programı, derslik ve motivasyon tartışılmaktadır. Çalışmanın son bölümü sonuç bölümüdür. İÜ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to emphasize the importance of reading in teaching EST based on the book English in Electrical Engineering and Electronics. This coursebook was written by Eric H. Glendinning and can be recommended for the freshman students of Electrical and Electronic Engineering Department to study in their technical English courses. The first chapter introduces the problem and purpose of the study. The second chapter begins with the historical background of ELT and continues with the description of ESP and EST. After that, the place of reading in EST has been discussed in terms of major methods and approaches. This chapter finishes with the sections related to the texts in EST in terms of language structure and vocabulary. The aim of the third chapter is to show the importance of needs analysis which is the main starting point of EST. In this chapter, the needs analysis of the freshman students in the Electrical and Electronic Engineering Department at the Faculty of Engineering and Architecture of Gazi University has been made and evaluated related to EST. Then, the role of the EST teacher and the training of the EST teacher are discussed. The fourth chapter attempts to examine all the skills focusing on the reading skill related to teaching EST. The fifth chapter of the study includes the analysis and evaluation of English in Electrical Engineering and Electronics in terms of teaching EST and a sample reading lesson plan. In this chapter the syllabus for EST courses, the EST classroom and motivation have been discussed as well. The last chapter of the study is the conclusion. iv