Şirket birleşmelerinin firma değerine etkisinin analizi ve bir uygulama
- Tez No: 52483
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Birleşme, şirketlerin büyüme ve genişleme yollarından biridir. Birleşme faaliyetleri, ekonomik yapının değişmesi ve üretim tekniklerinin gelişmesi ile, özellikle yirminci yüzyılın başlarından itibaren önem kazanmıştır. Birleşmeler şirketlere bazı avantajlar sağlar. Bu avantajların başlıcaları, ölçek ekonomileri sağlama, çeşitlendirme ile riskin azaltılması, tamamlayıcı kaynakların birleştirilmesi, verimsizliğin elimine edilmesi, rekabette sağlanan yararlar, sinerjik etkiler ve vergi yararlan olarak belirtilebilir. Ancak birleşmeyi motive eden en önemli faktör, birleşen şirketin değerinin artmasıdır. Birleşme analizlerinin odak noktasını, birleşmenin şirket değerine etkisinin analizi oluşturur. Ancak şirket değerinin belirlenmesinde her zaman için geçerli olan bir yöntemin olmaması, bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Birleşmenin şirket değerine etkisinin incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, birleşmenin tanımı, şekilleri, nedenleri tarihsel gelişimi ve Türkiye'de ki yasal çerçevesi incelenmiştir. İkinci bölümde, birleşme süreci ve birleşmelerin fınansal değerlemesi incelenerek, şirket değerini etkileyen faktörler ve değerleme yöntemleri açıklanmış ve konu ile ilgili bazı örnekler yapılmış, birleşme sonuçlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de gerçekleşen bir birleşmenin fînansal değerlemesi yapılarak, birleşmenin şirket değerine etkisi araştırılmıştır. Son olarak, birleşme sonuçlan genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Merger is a principal way in which companies growth and expand. Merger activities have gained importance since the beginning of the twentieth century by development of new economic structures and production techniques. The mergers of companies certainly bring some advantages to the firms, the most important of which can be cited as economies being provided by large scale, risk reduction through diversification, combining complementary resources, eliminating inefficiencies, providing competitive advantages, synergy effects and tax incentives. But the primary motivation for most mergers is to increase the value of merged enterprise. The most important subject to be analyzed in the mergers is to find out effectively the value of the firm. Since there is no fixed or well situated method in the evaluation of the firm's value, we shall encounter such problems by each merger.IV The study which is consist of examining how much mergers affect the value of the firms in third chapters. In the first chapter of the study following subjects have been explained, the concept of the merger, forms and reasons of mergers, the historical development of mergers and legal frame of mergers in Turkey. In the second chapter, the steps in mergers and results of mergers have been explained, the financial analysis of mergers, factors affecting the value of the firm and methods of evaluation have been discussed, and the results of the approaches also have been supported with the examples. In the third chapter, an example of a merger in Turkey has been given in order to find out the practical use of financial analysis of mergers and mergers effective of firm's value. Finally, results of mergers have been generally evaluated.