Öğrencilerin eğitsel videoları izleme motivasyonlarının ve videoları izlerken deneyimledikleri duyguların incelenmesi
Exploring students' motivations for watching educational videos and their emotional experiences during viewing
- Tez No: 959235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKÇAPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin eğitsel videoları izleme motivasyonlarının ve izlerken deneyimledikleri duyguların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma iki alt çalışmadan oluşmaktadır. Çalışma 1'de, çevrimiçi öğrenme ortamında öğrencilerin video izleme motivasyonlarının, video izleme örüntülerinin ve bunların akademik başarıları ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Algoritma Tasarımı ve Geliştirme dersini alan 53 birinci sınıf öğrencisinin video izlerken gerçekleştirdikleri etkileşim örüntüleri, video izleme motivasyonları ve akademik başarılarına ilişkin veriler toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, düşük ve yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler arasında video izleme motivasyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, her iki öğrenci grubunda da sınav hazırlığının video izleme için birincil motivasyon olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, ders sonrası tekrar, her iki grupta da en az bildirilen izleme motivasyonu olmuştur. Çalışma 2'de, harmanlanmış öğrenme yaklaşımına göre yürütülen Fiziksel Programlama dersi kapsamında, öğrencilerin ekran kaydı türündeki ders anlatım videolarıyla etkileşimlerinin altında yatan bilişsel ve duygusal nedenlere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öğrencilerin ders kapsamında izledikleri videolara ilişkin görüşleri, dönem sonunda açık uçlu sorular kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya 34 üniversite öğrencisi katılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve öğrencilerin video etkileşimlerinin altında yatan bilişsel ve duygusal nedenler ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular öğrencilerin bir etkileşimi (ör: durdurma, geri alma) farklı bilişsel ve duygusal nedenlerle gerçekleştirmiş olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate students' motivations for watching educational videos and the emotions they experience while watching them. The study consisted of two sub-studies. Study 1 aimed to investigate students' motivations for watching videos in an online learning environment and the relationship between these motivations and academic achievement. Study 1 examined the interaction patterns of 53 first-year students taking an Algorithm Design and Development course while watching videos, the relationships between their motivations for watching videos and their academic achievement. Students' motivations for initiating video-watching sessions were obtained and analyzed based on self-reports. The study findings revealed that there was no statistically significant difference in video-watching motivation between low- and high-achieving students. Furthermore, exam preparation was found to be the primary motivation for watching videos in both student groups. In contrast, post-lecture review was the least commonly reported viewing motivation in both groups. Study 2 aimed to determine students' views on the cognitive and emotional reasons underlying their interactions with screen-recorded lecture videos in a Physical Programming course conducted using a blended learning approach. For this purpose, data regarding students' interactions with the videos they watched as part of the course were collected at the end of the semester using open-ended questions. Thirty-four university students participated in the study. The data obtained were analyzed using content analysis, revealing the cognitive and emotional reasons underlying students' video interactions. The findings are expected to contribute to understanding the cognitive and emotional reasons underlying students' video interactions.