Duygusal emeğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde motivasyonun aracı rolü: İlaç sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of motivation on the relationship between emotional labor and intention to leave: Study on pharmaceutical industry employess
  1. Tez No: 524910
  2. Yazar: SELEN ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada duygusal emeğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde motivasyonun aracı rolü incelenmiştir. Araştırma ilaç sektöründeki 300 çalışana yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS for Windows kullanılmıştır. Araştırma sonucunda duygusal emeğin işten ayrılma niyeti arasında üzerindeki etkisinde motivasyonun aracı rolü tespit edilmemiştir. Ancak, duygusal emek ile işten ayrılma niyeti arasında ve duygusal emek ile motivasyon arasında pozitif yönlü ilişkiye rastlanmıştır. İşten ayrılma niyeti ile motivasyon arasında ise herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir. Yine araştırmada çalışanların duygusal emek ve motivasyon düzeylerinin nispeten yüksek olduğu söylenebilir. İşten ayrılma niyetleri de düşük düzeydedir.
Özet (Çeviri)
In the study, the mediating role of motivator in the effect of emotional labor on intention to leave work has been examined. The research was conducted for 300 employees in the pharmaceutical sector. Questionnaire was used as data collection tool. SPSS for Windows was used for data analysis. As a result of the research, the mediating role of motivation in the effect of emotional labor on intention to leave the work has not been determined. However, there is a positive relationship between emotional labor and intention to leave work and emotional labor and motivation. There is no relationship between intention to leave and motivation. In addition, it can be said that the level of emotional labor and motivation of the employees is relatively high in the research. Employees' intentions to leave the company are also low.